Wakacje w domu wcale nie muszą być nudne. W mieście jest sporo atrakcji

Czytaj dalej
Celina Wojda

Wakacje w domu wcale nie muszą być nudne. W mieście jest sporo atrakcji

Celina Wojda

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na długie urlopy, niektórzy większość lata spędzają w domu.

Lato w mieście to fajny czas. W wakacje na miejskich podwórkach dzieje się naprawdę sporo. Jeśli mamy kilka dni wolnego, to możemy zaplanować sobie całkiem miły wypoczynek.

Nad wodą

Do naszej dyspozycji są cztery miejskie kąpieliska- Głębokie, Arkonka, Dziewoklicz i Dąbie. Wszystkie plaże są strzeżone przez ratowników, każda z nich ma swój urok. Najwięcej wypoczywających można spotkać na Arkonce.

Kąpieliska są czynne codziennie od godz. 10 do 20. Dzieci do szóstego roku życia wchodzą za darmo, do 16 roku za złotówkę a uczniowie, studenci i emeryci za 2 zł. Bilet normalny kosztuje 5 zł. Nieco inne ceny obowiązują na Arkonce dzieci w wieku 6-13 lat wchodzą za złotówkę, bilet ulgowy kosztuje 5 zł, a normalny 10 zł.

By spędzić dzień nad wodą można wybrać się też nad Odrę. Świeżowyremontowane bylwa-ry przyciągają tłumy spacerowiczów. A będąc już nad rzeką można skorzystać z oferty Żeglugi Szczecińskiej i wypożyczyć motorówkę. Taka wodna forma zwiedzania miasta kosztuje minimum 60 zł. Motorówki można wypożyczyć codziennie od godz. 10 do 19 na bulwarze Gdyńskim (ul. Zbożowa 3). Jedna godzina kosztuje 60 zł, wszystkie następne są już po 50 zł. Motorówką może pływać pięć osób. Ze względu na niewielki silnik, nie jest wymagany patent motorowodny. Wystarczy mieć skończone osiemnaście lat.

Lubiący przygody mogą też popływać kajakami. Szczecińskie Biuro Turystyki Kajakowej oferuje wycieczki kajakowe z przewodnikiem. Kajaki można wypożyczyć m.in. na Dzie-wokliczu czy nad jeziorem Dąbskim. Koszt takiego spływu to około 40 zł.

Kino pod chmurką

Praktycznie w każdy weekend wakacji będzie można coś wybrać. W soboty o godzinie 22 na dachu Galerii Kaskada można poleżeć na leżakach i zobaczyć fajne filmy. W lipcowym repertuarze znajdują się jeszcze filmy takie jak: „Klub dla wybrańców” oparty na scenariuszu sztuki teatralnej i thriller „Labirynt”. W pierwszym tygodniu sierpnia będzie można zobaczyć „Makbeta”. W kolejnych tygodniach, w soboty o godz. 21.30, na ekranie wyświetlane będą filmy: „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego, melodramat „Wciąż ją kocham” i nagrodzony Oscarem „Interstellar”. Wakacje Galeria Kaskada pożegna na wesoło, z filmem „O północy w Paryżu”, który obejrzeć będzie można 2 września.

Przez całe wakacje trwa także „Filmowy Szczecin pod chmurką”. W tym roku filmowe wrażenia dotrą na Arkońskie-Niemierzyn, Gumieńce, Majowe, Niebuszewo oraz Miejską Strefę Letnią. Do dyspozycji uczestników będą leżaki - w ograniczonej liczbie. Najbliższy seans już w tę sobotę nad Rubinowym Stawem, zostanie wyświetlony film „I Heart Huckabees”. Za tydzień seans na Miejskiej Strefie Letniej, gdzie zostanie wyświetlony film „Legend”.

Do końca sierpnia będą trwały Zamkowe Noce Filmowe. Terminy projekcji w lipcu: 25, 27 oraz sierpniu: 22, 24, 29, 31. Szczegółowe informacje o seansach dostępne są na www.zamek.szczecin.pl

Miejska strefa letnia

Plaża miejska na Wyspie Grodzkiej jest bezwzględnym hitem tego lata. Miejsce to oferuje nam nie tylko jeden z najpiękniejszych widoków w mieście, ale również wiele zorganizowanych wydarzeń i atrakcji. Dodatkowym atutem plaży są jej dwa oblicza. Wraz z upływem dnia charakter owego miejsca podlega zmianie. W dzień idealna na wypoczynek z rodziną, nocą staje się godnym uwagi punktem na imprezowej mapie naszego miasta. A jakich atrakcji możemy spodziewać się na wyspie? Już od dzisiaj na wyspie trwa sportowy weekend.

- Od piątku do niedzieli postanowiliśmy rozruszać wszystkich. A co robimy? Gramy m. in. w siatkówkę, rugby plażowe, piłkę nożną, badmintona i rzucamy frisbee! - zachęcają organizatorzy. - Piłki, rakiety, lotki i dyski są na Wyspie dostępne bezpłatnie, codziennie! Podczas sportowego weekendu dodamy do tego otwarte treningi ze szczecińskimi drużynami, a także robimy zawody w każdej dyscyplinie.

Dla tych, którzy nie przepadają za wysiłkiem fizycznym mamy coś na pocieszenie. Bar, który powstał na plaży gwarantuje wygodne leżaki, hamaki i siedziska wykonane z ekologicznych palet. Po zapadnięciu zmroku, miejsce wypoczynku oświetlą klimatyczne lampki a my możemy odpocząć przy szklance zimnego napoju.

Rusz się z innymi

Osoby dbające o swoją kondycję mogą dołączyć do grupowych zajęć sportowych. Letnia oferta jest naprawdę spora.Najwięcej zajęć odbywa się we wtorki.

W każdy wtorek na Jasnych Błoniach o godz. 19. spotykają się biegacze. Godzinę wcześniej przy stadionie Arkoni rozpoczynają się treningi nordic walking. A o godzinie 19.15 na orliku przy al. Wyzwolnenia starują „Motoryczne Wtorki”, czyli treningi podkręcające naszą kondycję. Również we wtorki o godz. 18.30 są otwarte zajęcia Tai Chi nad Jeziorkiem Słonecznym.

W niedzielę można pobiegać nad Jeziorem Szmaragdowym. Start o godzinie 10 ale także w Lasku Arkońskim. Tam też rozpoczyna się bieganie o godzienie 10.

Dużo atrakcji dla dzieci

Maluchy też nie mogą narzekać na nudę. Przez całe wakacje organizowane są różnego rodzaju warszaty, spotkania, teatrzyki właśnie dla najmłodszych.

Różanka dzieciom to interdyscyplinarny projekt Szczecińskiej Agencji Artystycznej, na który składa się cykl rodzinnych warsztatów twórczych z zakresu teatru z elementami literatury, plastyki, designu i muzyki. Wydarzenie odbywają się w każdą sobotę od godz. 11.00 w przestrzeni Ogrodu Różanego przez całe lato.

W tę sobotę organizowane będzie „Regatowe origami” - ostatnie spotkanie przygotowujące do radosnego święta żeglarskiego, jakim jest finał The Tall Ship’s Races. S później dzieci mogą wziąć udział w warsztatach jazzowych oraz muzycznej animacji i spektaklu interaktywnym - „Jazz dla Dzieciaków - muzyczne inspiracje”. Podczas zajęć uczestnicy przekonają się jak różnorodny i bogaty jest świat muzyki jazzowej. Na drodze gier i muzycznych zabaw poznają historię jazzu oraz jego największe osobowości. Warsztaty będą też okazją do poznania, jak działają instrumenty jazzowych muzyków. Prowadzenie Fundacja Akademii Sztuki w Szczecinie.

Celina Wojda

Życie w mieście, aktywność społeczna i sportowa, zdrowie, pomoc potrzebującym i działalność na rzecz innych - na takie tematy piszę najczęściej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.