Klaudia Szynkaruk

Warsztaty wicia wianków, występy i konkursy. Tak zapowiada się Noc Świętojańska w Leśniowicach

Warsztaty wicia wianków, występy i konkursy. Tak zapowiada się Noc Świętojańska w Leśniowicach Fot. materiały organizatora
Klaudia Szynkaruk

W sobotę, 25 czerwca wójt gminy Leśniowice i Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach zapraszają na Noc Świętojańską. Tego samego dnia zostanie zainaugurowany sezon kąpieliskowy na zalewie Maczuły w Horodysku, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność.

Współczesna Noc Świętojańska kontynuuje w postaci zabaw zwyczaje i obrzędy z dawnych lat. Część z nich, jak choćby puszczanie wianków na wodę, przybrała formę bardziej niewinną niż pierwotna. Dla wielu osób uczestniczących w tym wydarzeniu obrzędy mają charakter towarzyski, a Sobótka zyskuje często miano polskiego święta zakochanych.

Noc Świętojańska nad zalewem Maczuły, która jest organizowana już po raz czwarty, będzie miała w tym roku wyjątkową oprawę. Impreza rozpocznie się o godz. 18 warsztatami wyplatania wianków. Dzieci, młodzież oraz kobiety z kół gospodyń wiejskich będą wyplatać tradycyjne wianki z kwiatów i polnych ziół oraz gałązek. Do wieczora scena ustawiona nad zalewem będzie rozbrzmiewała radosnym śpiewem. Wystąpią m.in. uczniowie miejscowych szkół podstawowych, Patrycja Wielgos, gminne zespoły Leśniczanki, Na Dolince, zespół wokalno-instrumentalny działający przy kole emerytów, Remedium z Białopola.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu zaprezentują widowisko obrzędowe nawiązujące do słowińskiego rytuału. Po zapadnięciu zmroku, przy ludowych pieśniach w wykonaniu zespołu Rakołupianki uczestnicy wydarzenia puszczą na wodę wianki z zapalonymi świecami. W programie przewidziano także, około godz. 21.20 pokaz ognia (fireshow), a następnie nastrojowy recital na molo w wykonaniu znanego wokalisty Mariusza Matery. Na finał pofruną w niebo dziesiątki lampionów.

Jest już w gminie tradycją, że plenerowe imprezy kończy dyskoteka pod chmurką. W Noc Świętojańską do tańca zagra DJ White.

Wydarzenia jest pierwszym z serii działań realizowanych w ramach projektu „Kultura i tradycja dostępna dla wszystkich", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu: "Kultura Dostępna 2022”.

Patronat nad wydarzeniem sprawują: Jarosław Stawiarski - Marszałek Województwa Lubelskiego, Piotr Deniszczuk - Starosta Chełmski. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Kurier Lubelski, Radio Bon Ton, Super Tydzień Chełmski, Nowy Tydzień, Radio Lublin, Dziennik Wschodni, Wirtualny Chełm, Chelmski.eu.

Klaudia Szynkaruk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.