Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

MCH

Węgiel dostępny w składach nadal truje. Jest zbyt wilgotny, z dużą zawartością zanieczyszczeń i przekłamaną wartością energetyczną

Węgiel dostępny w składach nadal truje. Jest zbyt wilgotny, z dużą zawartością zanieczyszczeń i przekłamaną wartością energetyczną
MCH

Od jesieni do wiosny niemal wszystkie miasta naszego województwa toną w chmurach smogu. I na razie nic się nie zmieni... Winą jest węgiel złej jakości. Zbyt wilgotny, z dużą zawartością zanieczyszczeń i przekłamaną wartością energetyczną.

Zbyt wilgotny, z dużą zawartością zanieczyszczeń i przekłamaną wartością energetyczną. Taki węgiel wciąż można kupić w składach surowca w woj. śląskim - przestrzega Polski Alarm Smogowy. Na 15 zbadanych próbek aż 14 nie spełniało norm uchwały antysmogowej dla Śląska. Spełniłyby jednak wymogi projektu rozporządzenia proponowanego przez Ministerstwo Energii.

Działacze pod lupę wzięli składy węgla w województwach śląskim i małopolskim. W obu zdarzało się, że faktyczna jakość surowca w stosunku do deklaracji producenta pozostawiała wiele do życzenia. Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego, potrzebne są odgórne przepisy, które wyeliminowałyby z rynku węgiel nienadający się do palenia w domach. Ale te proponowane przez rząd niewiele zmienią.

Na zakupy do składów węgla wybrali się osobiście przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogo-wego. Do analizy nabywali asortyment, po który sięgają mieszkańcy - tzw. ekogroszek, orzech i miał węglowy. Analizę próbek przeprowadziło akredytowane laboratorium Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Sprawdzano m.in. zawartość siarki, popiołu, wilgotność i kaloryczność węgla. Co się okazało?

Niemal każdy (oprócz jednego) sprzedawca podawał wartość opałową węgla. Ale w 8 przypadkach na 14 była ona faktycznie niższa niż ta, którą podawał producent. W przypadku najgorszej z próbek - jednego z miałów węglowych - różnica wyniosła aż 20 proc. Co oznacza, że klient wydając tysiąc złotych, otrzymywał towar wart 800. Na 15 przebadanych próbek 11 miało bardzo niską zawartość siarki (poniżej 0,8 proc.) i dość niską zawartość popiołu (poniżej 10 proc.) czy wilgoci (poniżej 12 proc.). Jednak w pozostałych poziom wilgoci czy popiołu sięgał 30 proc.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

MCH

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.