Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

W medycynie i miłości nie można używać słów „zawsze” i „nigdy”

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Gabriela Bogaczyk

W medycynie i miłości nie można używać słów „zawsze” i „nigdy”

Gabriela Bogaczyk

Jesteśmy po świętach Wielkiej Nocy. To okazja do rozmowy o cudach z prof. Tomaszem Trojanowskim, krajowym konsultantem ds. neurochirurgii i szefem kliniki w SPSK4 w Lublinie.

Czy cuda w medycynie się zdarzają?

Cudów nie ma w medycynie naukowej. Powszechnie cudem nazywamy takie zdarzenie, którego nie potrafimy wyjaśnić na bazie współczesnej wiedzy medycznej. Z takimi cudami mamy często do czynienia, ponieważ człowiek, którego dotknie nieuleczalna choroba, nie chcąc tracić nadziei, próbuje się odwoływać do sił nadprzyrodzonych, bo one mogą sprawić, że przebieg choroby potoczy się inaczej. Myślę, że ta nadzieja, z którą żyje pacjent i jego bliscy, jest pożytecznym zjawiskiem, bo może dodawać mu siły i chronić przed rezygnacją. Poza tym wiemy, że człowiek, który ma nadzieję, lepiej znosi chorobę i leczenie. Prawdopodobnie też każdy z lekarzy ma w swojej pamięci przypadki, kiedy chory z niepomyślnym rokowaniem, który według naszych kanonów nie powinien przeżyć, wyzdrowiał. Można nazywać to cudem, ale to jest już kwestia tego, jak sobie to wytłumaczymy. Jedni będą mówić o łucie szczęścia, drudzy o przypadku, a inni będą widzieć w tym działanie sił boskich.

Pamiętam, że wszyscy doktorzy biegali po szpitalu i pokazywali kolegom na zdjęciach: „patrzcie, przecież to niemożliwe”

* Czy cuda w medycynie się zdarzają?

* Lekarze, zwłaszcza chirurdzy, czują się czasem bogami

* Ile warte jest ludzkie życie?

* Śmierć. Kiedy człowiek przestaje żyć?

Zobacz co na te pytania odpowiedział nasz rozmówca

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Gabriela Bogaczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.