Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zamiast Leona Kruczkowskiego ma być Lubelski Lipiec’80. Szkoła zmienia nazwę

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Aleksandra Dunajska

Zamiast Leona Kruczkowskiego ma być Lubelski Lipiec’80. Szkoła zmienia nazwę

Aleksandra Dunajska

Zmiana szyldu, pieczątek, sztandaru - to wszystko czeka Szkołę Podstawową nr 40 w Lublinie. W związku z dekomunizacją placówka nie będzie już nosiła imienia Leona Kruczkowskiego.

- Zaproponujemy Radzie Miasta nazwę Lubelskiego Lipca’80 - mówi Ewa Sadowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 w Lublinie.

Prace nad zmianą patrona rozpoczęły się już na początku roku. Odbyły się spotkania z radą pedagogiczną, rodzicami i samorządem uczniowskim. Propozycji było więcej, wśród nich m.in. Wanda Chotomska, Józef Franczak, Zawisza Czarny czy Dywizjon 303.

Ostatecznie stanęło na Lubelskim Lipcu ‘80. Taka nazwa znalazła się zarówno wśród propozycji nauczycieli jak i uczniów. - To nazwa odwołująca się do lokalnego patriotyzmu, mająca tez propagować wiedzę na temat tamtych wydarzeń. Dodatkowo - jesteśmy dzielnicą kolejarzy, którzy mieli ważny wkład w strajki Lubelskiego Lipca - uzasadnia Ewa Sadowska.

Zamieszanie z nazwą szkoły ma związek z dekomunizacją. Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego rozszerza obowiązek dekomunizacji z nazw ulic także na przedszkola, szkoły, szpitale, instytucje kultury a także pomniki, tablice pamiątkowe, czy napisy. A Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta, znalazł się na „czarnej liście” patronów dlatego, że był także posłem na Sejm PRL i członkiem Rady Państwa PRL.

Szkoła planuje teraz przeprowadzić m.in. akcje edukacyjne na temat nowej nazwy wśród uczniów. Potem propozycja zostanie przekazana Radzie Miasta Lublin, do której należeć będzie ostateczna decyzja co do nazwy placówki. Przeprowadzone mają być też konsultacje z radą dzielnicy i miejskim zespołem ds. nazewnictwa.

W artykule przeczytacie:

Zamieszanie z nazwą szkoły ma związek z dekomunizacją. Ubiegłoroczna nowelizacja  ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego  rozszerza obowiązek dekomunizacji z nazw ulic także na przedszkola, szkoły, szpitale, instytucje kultury  a także pomniki, tablice pamiątkowe, czy napisy

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aleksandra Dunajska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.