Wielki koncert na wielki jubileusz: Andrea Bocelli na 100-lecie UAM-u

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe
Sebastian Gabryel

Wielki koncert na wielki jubileusz: Andrea Bocelli na 100-lecie UAM-u

Sebastian Gabryel

W najbliższą sobotę na poznańskim stadion zaśpiewa Andrea Bocelli, jeden z najpopularniejszych tenorów na świecie. Wyprzedany koncert włoskiego śpiewaka odbędzie się z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Weźmie w nim udział ponad 25 tys. osób.

Nie ma wątpliwości, że występ Bocellego będzie jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń muzycznych, jakie wydarzyły się w Poznaniu w ostatnich latach. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak nie ukrywa radości z faktu, że jubileusz 100-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza uświetni występ tak wybitnego solisty. – Tak spektakularne wydarzenie kulturalne to najlepszy sposób na uczczenie czekającego nas zacnego jubileuszu akademickiego. Koncert takiej gwiazdy to zawsze wyjątkowy moment, a w tym przypadku okazja czyni go jeszcze bardziej szczególnym – przyznaje Jaśkowiak.

Jak podkreślił zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, koncert Andrei Bocellego ma być ważnym wydarzeniem nie tylko dla środowisk związanych z UAM.

– Chcieliśmy sprowadzić gwiazdę, która uświetni obchody koncertem nie tylko dla studentów czy pracowników uczelni, ale wszystkich mieszkańców Poznania

– powiedział Solarski podczas konferencji prasowej. By koncert mógł dojść do skutku, władze miasta wsparły organizatora koncertu milionem złotych z budżetu Poznania. Prorektor UAM-u Tadeusz Wallas przypomniał, że początkowo koncert z okazji jubileuszu poznańskiego uniwersytetu miał odbyć się na placu Wolności. – Doszliśmy jednak do wniosku, że możemy zaproponować coś znacznie większego, coś, co mogłoby odbyć się na poznańskim stadionie. Wybór padł na Andreę Bocellego, ponieważ jego koncerty cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno miłośników muzyki klasycznej, jak i popularnej, słuchaczy starszego i młodszego pokolenia – powiedział Wallas.

Zainteresowanie koncertem włoskiego tenora jest rekordowe. – W Polsce nie było jeszcze występu wykonawcy prezentującego muzykę poważną, który na koncercie biletowanym zgromadziłby taką publiczność. Bocelli zaśpiewa dla ponad 25 tys. osób – podkreśla Janusz Stefański, członek zarządu agencji Prestige MJM, będącej bezpośrednim organizatorem koncertu. Co ciekawe, śpiewaka posłuchają na żywo nie tylko mieszkańcy Wielkopolski czy innych regionów kraju, ale fani z całego świata. – W naszym systemie zanotowaliśmy zakupy z 24 państw, takich jak Australia, Kanada, Rosja, Izrael, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone – wylicza Stefański.

Budowa 55-metrowej sceny przeznaczonej na koncert rozpoczęła się już w nocy z 4 na 5 maja. Zamontowanych zostało 10 punktów nagłośnieniowych oraz 9 ekranów LED. W całe przedsięwzięcie zaangażowanych jest aż 400 pracowników.

Opera i pop
Występ artysty będzie podzielony na dwie części. W pierwszej popularny tenor zaprezentuje największe arie operowe, zaś w drugiej najsłynniejsze przeboje muzyki popularnej. Na scenie Bocellemu towarzyszyć będą artyści światowej sławy – dyrygent Carlo Bernini, piosenkarka popowa Ilaria Della Bidia, sopranistka Maria Aleida Rodriguez, flecista Andrea Griminelli, a także tancerze Maria Pawelec i Federico Zeno Bassanese. Nad oprawą muzyczną i wokalną czuwać będą Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz Międzynarodowy Chór „Universitas Cantat”. – Na koncercie wystąpi stuosobowy chór, w którego szeregach znajdują się wokaliści m.in. z Polski, Ukrainy, Węgier i Stanów Zjednoczonych. Występ rozpocznie się od akcentu uniwersyteckiego, czyli pieśni „Gaudeamus” – mówi Krzysztof Szydzisz, dyrektor „Universitas Cantat”. Ponadto istnieje spora szansa, że podczas koncertu gościnnie zaśpiewa również syn solisty, Matteo Bocelli. – Mimo że te informacje nie są oficjalnie potwierdzone, to mamy taką nadzieję – nie ukrywa Stefański z Prestige MJM.

Warto przypomnieć, że kariera Andrei Bocellego rozpoczęła się w 1992 roku. Tenor od wielu lat jest najlepiej sprzedającym się śpiewakiem operowym na świecie, a jego albumy sprzedały się łącznie w zawrotnym nakładzie ponad 80 milionów egzemplarzy na całym świecie. Za sprawą takich przebojów jak choćby „Time To Say Goodbye (Con Te Partiro)”, „Canto Della Terra”, „Vivere” czy „Nessun Dorma”, niezapomnianych duetów z Celine Dion czy Luciano Pavarottim, otrzymał wiele nagród muzycznych i filmowych.

Warto przyjechać wcześniej

Choć koncert popularnego tenora rozpocznie się o godz. 20.30, to organizatorzy apelują o przybycie z większym wyprzedzeniem – bramy stadionu przy ul. Bułgarskiej 17 będą otwarte już o godz. 18.15.

Warto pamiętać, że od godz. 18 będą dostępne płatne parkingi (od ul. Ptasiej), na których zaparkujemy samochód uiszczając opłatę w wysokości 10 zł. Do stadionu można również dojechać autobusami (linie A, 150, 163, 191) oraz tramwajami (linie 1, 6, 13, 15).

Sebastian Gabryel

Szef działu kultury w dzienniku "Głos Wielkopolski" oraz wydawca internetowy serwisu poznan.naszemiasto.pl. Zajmuję się każdym aspektem (nie tylko) poznańskiej kultury – i to nie tylko tej przez "ą ę". Piszę o tym, co ciekawego w niej piszczy, choć nie ukrywam, że osobiście najbliżej mi do wydarzeń, w których setlista ma znaczenie. Przygotowuję dla Was nie tylko gorące newsy z (wielko)polskiego świata muzyki, filmu, literatury, teatru czy gier, ale rozmawiam też z artystami i przygotowuję zestawienia najciekawszych kulturalnych zjawisk. Maczam też palce w poznan.naszemiasto.pl. Prywatnie? Minimal, IDM, ambient, trap metal i ciężkie rzeczy z przedrostkiem "post-" – tam jestem. Niepoprawny eklektyk muzyczny, binge-watcher i gorliwy prenumerator czasopisma Spotify. Dumny posiadacz maltańczyka i rogatej żaby. Profesjonalizujący się amator miksów, masterów i wszelkiej produkcji szeroko pojętej muzyki elektronicznej w tempie 125 BPM.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.