Wiemy, kim była Klementyna z listu miłosnego

Czytaj dalej
Fot. Kopia fotografii została udostępniona przez Archiwum Państwowe w Lublinie, zespół: Sąd Apelacyjny w Lublinie, sygn. 690
Gabriela Bogaczyk

Wiemy, kim była Klementyna z listu miłosnego

Gabriela Bogaczyk

W zeszłym tygodniu opisaliśmy historię listu miłosnego z 1927 roku. Wszystkie ślady kierują nas w stronę środowiska prawniczego w Lublinie. Dużo wiemy o Klementynie, zawęziliśmy też grono autorów listu.

Klementyna Michalska, adresatka listu miłosnego z 1927 roku, miała wtedy 37 lat. Była już wdową. Pięć lat wcześniej jej mąż inżynier Stanisław Michalski został zabity przez bolszewików w miejscowości niedaleko Kijowa. Małżeństwem byli od 1909 roku. Nie mieli dzieci. Po śmierci męża losy skierowały ją do Lublina. - Cały majątek rodzinny został zabrany przez władze bolszewickie - pisze Klementyna w 1923 r., gdy stara się o pracę w lubelskim sądzie.

To pismo znajduje się obecnie w Archiwum Państwowym w Lublinie, które przechowuje akta osobowe pracowników sądu okręgowego. W teczce Klementyny znajdują się również jej dwa zdjęcia. Z akt dowiadujemy się również, że w 1906 roku ukończyła Wyższy Zakład Naukowy Żeński p. Bronisławy Jastrzębowskiej w Warszawie.

W 1923 roku Klementyna mieszkała przy ul. Ogrodowej 3, to dzisiejszy nr 5. W okresie międzywojennym była to dosyć ekskluzywna ulica, na której mieszkała intelektualna śmietanka Lublina.

Kim była Klementyna? Dowiesz się z artykułu. Zachęcamy do czytania!

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Gabriela Bogaczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.