Witaszczyk na dziś. Wuj Sam żąda

Czytaj dalej
Jerzy Witaszczyk

Witaszczyk na dziś. Wuj Sam żąda

Jerzy Witaszczyk

Kto ma na koncie równowartość 50 tys. dolarów (ok. 195 tys. zł) lub więcej, musi do końca miesiąca złożyć oświadczenie FATCA, czyli własnym podpisem zagwarantować, że nie jest zobowiązany do opłacania podatków w USA.

Kto ma na koncie równowartość 50 tys. dolarów (ok. 195 tys. zł) lub więcej, musi do końca miesiąca złożyć oświadczenie FATCA, czyli własnym podpisem zagwarantować, że nie jest zobowiązany do opłacania podatków w USA. Nawet jeśli nigdy nie był w ojczyźnie światowej demokracji i postępu. Żąda tego od nas Wuj Sam. Jeżeli posiadacz takiego konta nie złoży oświadczenia, polski bank w imieniu USA zablokuje mu konto. Blokada może dotknąć wielu Polaków, bo wbrew pozorom, statystycznie nie jesteśmy aż takimi biedakami, jak nam się wydaje. W oszczędnościach zgromadziliśmy 800 mld złotych. Inna sprawa, że połowa z tego należy do 10 proc. obywateli, czyli do tych, którym się w życiu udało, na przykład zreprywatyzować cudze majątki.

Co do oszczędności Polaków ma amerykański urząd podatkowy? Na pozór nic. Ale naprawdę ma wiele, ponieważ w ramach globalizacji dorobiliśmy się statusu półkolonii.

Jerzy Witaszczyk

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Volpe

W 2010 r. przyjęto w USA ustawę FATCA o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych obywateli USA. Dzięki temu służby podatkowe USA mają możliwość wytropienia amerykańskich podatników lokujących pieniądze za granicą w celu niepłacenia podatków w USA.
Co prawda wewnętrzne regulacje USA formalnie nie dotyczą innych państw, ale zagraniczne banki, które się im nie podporządkują, będą płacić 30-procentowy karny podatek od transakcji w USA.

Ja

FATCA jest efektem szantażu ekonomicznego. Na niepodpisanie tego porozumienia mogły sobie pozwolić tylko państwa, które nie mają żadnej wymiany handlowej z USA. Jeśli FATCA jest pierwszym krok do skolonizowania Polski i Europy, to drugim jest CETA, umowa o wymianie gospodarczej UE - Kanada. Część ekonomistów twierdzi, że grozi nam m.in. zalew towarów o wątpliwej jakości, w tym żywności genetycznie modyfikowanej i bankructwo polskiej wsi. Zakończenie procesu nastąpi po podpisaniu TTIP, podobnej umowy UE - USA. Formalnie TTIP ma być porozumieniem o wolnym handlu. Są jednak tacy, którzy głoszą, że jest to tajna umowa przeciw demokracji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.