Paweł Stachnik

Witold Urbanowicz: szybki jak kobra, ostry jak nóż

Piloci Dywizjonu 303 udekorowani brytyjskim Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym (pierwszy od lewej Witold Urbanowicz) Fot. fot. archiwum Piloci Dywizjonu 303 udekorowani brytyjskim Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym (pierwszy od lewej Witold Urbanowicz)
Paweł Stachnik

17 sierpnia 1996. Umiera Witold Urbanowicz, jeden z najlepszych polskich pilotów myśliwskich II wojny światowej. Miał na koncie 17 zestrzeleń. Walczył Polsce, Wielkiej Brytanii i Chinach. Dowodził słynnym Dywizjonem 303. Do kin wchodzą właśnie dwa filmy fabularne, w których pojawia się jego postać.

Należał do czołówki polskich pilotów myśliwskich. 17 pewnych i jedno prawdopodobne zestrzelenie dały mu drugie miejsce na liście polskich asów lotniczych, tuż za Stanisławem Skalskim.

Odznaczał się fenomenalną orientacją w powietrzu, świetnymi umiejętnościami pilotażowymi i niezwykłą walecznością. Był też inteligentnym i spostrzegawczym człowiekiem, który pozostawił po sobie bardzo ciekawe wspomnienia.

We wchodzącym właśnie na ekrany angielskim filmie „303. Bitwa o Anglię” (premiera 17 sierpnia) w rolę Witolda Urbanowicza wciela się Marcin Dorociński. Z kolei w polskim obrazie „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (premiera 31 sierpnia), nakręconym na podstawie znanej książki Arkadego Fiedlera, Urbanowiczem jest Piotr Adamczyk.

Myśliwiec jak kobra

W dalszej części tekstu:

 • Jak przebiegała kariera Witolda Urbanowicza?
 • Dlaczego został usunięty z eskadry liniowej?
 • Co wiemy o jego służbie podczas II wojny światowej. 
Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Stachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.