Wybudują nowe domy dla studentów

Czytaj dalej
Fot. materiały inwestora
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz

Wybudują nowe domy dla studentów

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz

Powstaną u zbiegu Głębokiej i Pagi oraz przy Kompozytorów Polskich

Liczba studentów w Lublinie się zmniejsza, ale popyt na miejsca w prywatnych akademikach najwyraźniej nie maleje. Hotel studencki zamierza budować m.in. firma TBV Inwestycje. W ubiegłym tygodniu prezydent Lublina wydał decyzję środowiskową dla inwestycji. W budynku, obok mieszkań dla studentów, będzie też część usługowa oraz garaż podziemny. Szczegółów firma nie chce zdradzać. - Inwestycja jest w fazie koncepcji - podkreśla Wojciech Dzioba, prezes TBV.

Kolejne trzy akademiki mają powstać u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi. Inwestycję pod nazwą „International Campus Pagi” realizować będzie firma Square Investment.

- Oprócz komfortowych pokoi, w pełni umeblowanych, z kuchniami i łazienkami, planujemy też około 2,5 tys. m kw. powierzchni komercyjnej. Zamierzamy zlokalizować tam m.in. fitness klub, pralnię, restaurację. Myślimy także o wypożyczalni skuterów - wylicza Dariusz Pastuszak, prezes firmy. 1,5-hektarową działkę, na której staną 12-piętrowe budynki, firma ma kupić od UMCS. Oferując za nieruchomość 12,6 mln zł, Square Investment wygrała przetarg, w ub. tygodniu podpisała też umowę przedwstępną. Trwają jednak formalności związane z tym, że działka należała kiedyś do Skarbu Państwa, więc prawo pierwokupu ma miasto Lublin.

- Mamy nadzieję zakończyć formalności do marca. Z budową chcielibyśmy ruszyć w czerwcu 2017 r. - zapowiada Pastuszak.

Wśród studentów lepiej

Prywatnych akademików jest w Lublinie kilka. Cieszą się sporym powodzeniem. Np. w budynkach przy ul. Chodźki i Nadbystrzyckiej (właścicielem jest firma TBV) zajęte są wszystkie pokoje. Jedna osoba za miejsce w pokoju dwuosobowym płaci tam 500 zł.

Na miejsce w publicznym akademiku nie każdy może liczyć. Jest tłum chętnych. - Mamy dziewięć domów studenckich i co roku są w całości zapełnione - mówi Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.

Tymczasem ceny prywatnych akademików są porównywalne do kosztów wynajmu stancji. - Atutem domu studenckiego jest jednak fakt, że mieszka się wśród innych studentów, można lepiej poczuć atmosferę życia akademickiego - ocenia Tomasz Kurzejewski z samorządu studentów Politechniki Lubelskiej.

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.