Marta Gawina

Wycinka Puszczy Białowieskiej. Opinia rzecznika trybunału UE: Minister Szyszko nie miał prawa wycinać puszczy.

Ekolodzy alarmują, że ubiegły rok był rekordowy pod względem wycinki w puszczy. Wycięto niemal 190 tys. metrów sześc. drewna, czyli czterokrotność średniego, Fot. Fundacja Dzika Polska Ekolodzy alarmują, że ubiegły rok był rekordowy pod względem wycinki w puszczy. Wycięto niemal 190 tys. metrów sześc. drewna, czyli czterokrotność średniego, rocznego pozyskania.
Marta Gawina

To jeszcze nie wyrok, ale opinia rzecznika trybunału UE też jest miażdżąca. Wycinka Puszczy Białowieskiej narusza unijne prawo. - Takiego stanowiska można było się spodziewać - mówią ekolodzy.

Ta opinia jest tożsama z tym, o czym mówiliśmy od dawna. Wycinka Puszczy Białowieskiej to łamanie prawa. W 2017 roku mieliśmy do czynienia z największym pozyskaniem drewna z puszczy od lat 80-tych. To są wymierne korzyści finansowe dla Lasów Państwowych. To pewnie nie był główny powód, ale dodatkowe miliony zostały zagarnięte - mówi Jakub Rok z Obozu dla Puszczy.

Ten powstał jako odpowiedź na działania ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszki. Uznał on, że najlepszą metodą walki z kornikiem jest wycinka drzew. Pod topór, mimo protestu ekologów, szły kilkusetletnie drzewa. Do wojny o puszczę na dobre włączyła się Unia Europejska. Sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości. We wtorek jej rzecznik generalny wydał oficjalną opinię w sprawie wycinki. Stwierdził, że narusza ona unijne prawo.

W dalszej części tekstu m.in:

 • Jak do opinii rzecznika TS odniósł się minister środowiska oraz politycy PiS
 • Co dziś dzieje się w Puszczy Białowieskiej
 • Jak sprawę komentuje poseł PO, Robert Tyszkiewicz

 

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.