Wyjątkowe wydarzenie. W październiku premiera nowego filmu i albumu "Gazety Lubuskiej" – „Kresy”

Czytaj dalej
red

Wyjątkowe wydarzenie. W październiku premiera nowego filmu i albumu "Gazety Lubuskiej" – „Kresy”

red

„Kresy” są drugim fabularyzowanym filmem dokumentalnym, który wyprodukowała „Gazeta Lubuska”. Rok temu odbyła się premiera dokumentu „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki”. 25 października w Cinema City w Zielonej Górze widzowie po raz pierwszy zobaczą "Kresy".

Zobacz zwiastun filmu "Kresy":

„Gazeta Lubuska” od wielu lat popularyzuje i gromadzi historie związane z Kresami. Dziennikarze spisują wspomnienia mieszkańców regionu, którzy przyjechali tu z zabranej im ziemi, skanują stare zdjęcia, nakręcają filmy z wywiadami. Wszystko, aby zachować pamięć epoki, która już nie istnieje i nigdy nie wróci. Łzy, smutek, melancholia, tęsknota, ale i wciąż żywy strach, a może bardziej pamięć o strachu – te wszystkie uczucia przewijają się przez zebrane przez nas historie, bo ludzie, z którymi spotykaliśmy się, zapamiętali swoje rodzinne strony w różny i zarazem podobny sposób. Z rozrzewnieniem mówili o domu, krajobrazach, krewnych, a z przerażeniem o krzywdach, które spotkały ich podczas wojny.
POLECAMY: Serwis Nasze Kresy - setki artykułów, zdjęć.

MIĘDZYNARODOWA PREMIERA I WYRÓŻNIENIA
OD ARTYKUŁU PO ALBUM

Zanim zrodził się pomysł na film KRESY, „Gazeta Lubuska” opublikowała setki artykułów o ludziach z Kresów, nagraliśmy godziny rozmów, wydaliśmy dwa albumy „Kresy. Kraina naszych ojców i dziadów, cz. I i II”.
W tym roku wydajemy trzeci album na ten temat, który będzie można kupić od 26 października:

Album w cenie 45 zł. Do albumu dołączona będzie płyta DVD z filmem KRESY. Album będzie można również kupić po każdym pokazie.

Premiera filmowa

Film „Kresy” powstawał przez kilka miesięcy. Film powstał dzięki ludziom Kresów. Świadkom, którzy zechcieli opowiedzieć nam swoje historie. A często były to niełatwe opowieści pełne dramatów i krwi, bolesnych wspomnień i łez. Ale przecież właśnie takie były losy tej krainy, losy ludzi z tamtych Kresów, którzy przybyli tutaj, na zachodni kres Polski.
Emocjonalne historyczne relacje są podstawą filmu. Za tymi wszystkimi opowieściami pojawia się piękno utraconej ojczyzny oraz niepewność i tymczasowość nowego miejsca życia, które powoli, przez lata stają się nową ojczyzną. Zrujnowane fortuny reprezentuje jedna rodzina, która przechodzi przez całą drogę od Kresów Wschodnich do "Odzyskanych Ziem". Akcja filmu jest pisana w sezonach i tradycyjnych polskich świętach. Najbardziej kolorowe i jasne sceny z filmu, takie jak śluby, Wielkanoc i Wigilia, kontrastują z najbardziej dramatycznymi i przerażającymi aktami II wojny światowej, takimi jak okupacja rosyjska i niemiecka, ludobójstwo na Wołyniu i wreszcie eksmisje i transporty. „KRESY” to film, który upamiętnia tragedię ludzi oddzielonych od korzeni, upokorzonych i zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Ten film jest hołdem dla nich i ich bliskich, którzy stracili życie w tym strasznym czasie i zostali na Kresach Wschodnich. Autorami scenariusza są: Dariusz Chajewski i Witold Głowacki, reżyserem Rafał Bryll.

Premiera filmy odbędzie się w Cinema City w Zielonej Górze 25 października. Seans jest zamknięty dla zaproszonych gości, ale dokument będzie można obejrzeć na stronie gazetalubuska.pl, naszekresy.info.pl – 26 października o godz. 10.00. Organizujemy też pokazy w Gorzowie Wielkopolskim i w innych terminach w Zielonej Górze. Wkrótce o nich powiadomimy.

Zobacz zwiastun filmu "Kresy":

POKAZY OTWARTE

Tych z Państwa, którzy chcą obejrzeć film na dużym ekranie i w towarzystwie zapraszamy na pokaz filmu KRESY w:
ZIELONEJ GÓRZE: 5 listopada o godz. 18.00 , Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida (sala im. Janusza Koniusza), al. Wojska Polskiego 9, Zielona Góra.
GORZOWIE WIELKOPOLSKIM: 12 listopada o godz. 17.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Sikorskiego 107.

Osoby chętne do obejrzenia filmu prosimy o zgłaszanie się do Biura Ogłoszeń „Gazety Lubuskiej” w Zielonej Górze (al. Niepodległości 25, parter) oraz Biura Ogłoszeń w Gorzowie Wlkp. (ul. Sikorskiego 111, Galeria Park 111, II piętro) w celu odbioru biletów. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Uwaga! Odbiór biletów od 16.10. Więcej informacji pod numerem telefonu 68 324 88 62 lub e-mailem: [email protected]

POKAZY DLA UCZNIÓW

Uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych zapraszamy na pokaz filmu KRESY w:
ZIELONEJ GÓRZE: 29 października o godz. 11.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida (sala im. Janusza Koniusza), al. Wojska Polskiego 9, Zielona Góra.
GORZOWIE WIELKOPOLSKIM: 12 listopada o godz. 11.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Sikorskiego 107.

Wychowawców klas chętnych do obejrzenia filmu prosimy o kontakt pod numerem telefonu 68 324 88 62 lub e-mailem: [email protected]. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

POKAZ OTWARTY DLA SŁUCHACZY UTW I STUDENTÓW UZ

We wtorek, 6 listopada zapraszamy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego na pokaz otwarty, który odbędzie się o godz. 17.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida (sala im. Janusza Koniusza), al. Wojska Polskiego 9, Zielona Góra. Liczba miejsc ograniczona. Nie obowiązują wejściówki.

Przeczytaj:
[*]Kręcimy film w Białkowie
[*]Co działo się na planie?

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.