Wyniki matur w technikach w regionie są lepsze niż w kraju

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Wyniki matur w technikach w regionie są lepsze niż w kraju

Ewa Abramczyk-Boguszewska

WOS sprawił maturzystom najwięcej kłopotów. Nie popisali się też z geografii i historii.

Wczoraj od północy maturzyści mogli sprawdzać w internecie wyniki egzaminów. - Na początku system się wieszał, ale koło pierwszej można już było zalogować się bez problemu - mówią Kasia i Ula z I LO w Bydgoszczy. Wczoraj przyszły do szkoły odebrać świadectwo. Dziewczyny są zadowolone z wyników egzaminu. - Dobrze nam poszło - mówią. - Zdawałyśmy między innymi rozszerzoną geografię i wynik z tego przedmiotu miło nas zaskoczył.

Różnice są niewielkie

To dobra wiadomość, bo wyniki matury są brane pod uwagę przy rekrutacji na studia. Kasia wybiera się do Szkoły Głównej w Warszawie, a Ula chce studiować język chiński na Uniwersytecie Gdańskim.

Tak jak dziewczyny, w regionie świadectwa dojrzałości ma już w ręku ponad 10 tysięcy tegorocznych maturzystów, czyli 78,1 proc. zdających. Pozostałe 3 tysiące uczniów nie może mówić o szczęściu. Część z nich - 14,5 proc. - ma prawo do poprawki w sierpniu. Są to osoby, które nie zdały tylko jednego egzaminu.

Uczniowie zdawali w maju trzy obowiązkowe egzaminy pisemne na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego (większość wybrała język angielski).

Matura w maju w 2017 – wyniki w kraju

- Wyniki w regionie są bardzo zbliżone do krajowych - mówi Jolanta Metkowska, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. - Są to raczej drobne różnice statystyczne. Jeśli chodzi o porównanie z rokiem ubiegłym, to matematyka wypadła podobnie. Nieznacznie niższe są natomiast wyniki z języka polskiego i języka angielskiego.

I tak, w Kujawsko-Pomorskiem język polski zdało 97 proc. uczniów, matematykę - 83 proc., a język angielski - 93 proc. Dla porównania, zdawalność egzaminów w ubiegłym roku wyniosła odpowiednio: 98 proc., 83 proc. i 95 proc. - Bardzo dobrze wypadły w naszych szkołach egzaminy z języków krajów dalszych - języka francuskiego, włoskiego czy hiszpańskiego - dodaje Jolanta Metkowska. - Na pewno trzeba jednak pamiętać o tym, że zdawało je stosunkowo niewielu uczniów i byli to przeważnie pasjonaci danego języka. Natomiast gorzej niż w kraju nasi maturzyści napisali egzaminy z języków naszych sąsiadów: rosyjskiego i niemieckiego. Ale jest to stały trend.

Z wyników matury cieszono się wczoraj w III LO im. Marii Konopnickiej we Włocławku. - W tym roku są one zdecydowanie lepsze niż w ubiegłym - mówi Aneta Jaworska, dyrektor szkoły. - Bardzo dobrze napisali egzamin z matematyki uczniowie z klasy politechnicznej. Wiele osób miało 100 proc. punktów. W całej szkole znakomicie wypadł język angielski. Zresztą ze wszystkich przedmiotów nasze wyniki są lepsze niż krajowe. Mamy, co prawda cztery poprawki - trzy z matematyki i jedną z języka polskiego. Te osoby mogą jednak przystąpić do poprawki w sierpniu, toteż wciąż mamy szansę na to, aby maturę zdali wszyscy nasi uczniowie. Jeśli chodzi o przedmioty dodatkowe, to najwięcej uczniów wybrało biologię i chemię, ponieważ są to przedmioty wymagane na kierunkach związanych z medycyną. Były również osoby, które przystępowały do tych egzaminów jeszcze raz, aby podwyższyć wyniki i ponownie spróbować dostać się na wymarzone studia.

Matura w maju 2017 w Kujawsko-Pomorskiem

Kolegium po raz pierwszy

Jak podkreśla Jolanta Metkowska, na maturze dobrze poradzili sobie uczniowie techników w regionie. - Ich wyniki są lepsze niż te na poziomie krajowym - mówi. - To oznacza, że nasze technika są dobrymi szkołami nie tylko jeśli chodzi o kształcenie zawodowe, ale również ogólne. I to nas może cieszyć. Wciąż jednak uczniowie techników zdają maturę słabiej niż licealiści.

W tym roku egzaminy maturalne zaliczyło 84,3 proc. absolwentów LO i 68,6 proc. uczniów techników.

Gdy przyjrzeć się średnim wynikom uzyskiwanym przez uczniów z poszczególnych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, to najniższe wyniki odnotowano z wiedzy o społeczeństwie. W regionie uczniowie zdobywali średnio zaledwie 24 proc. punktów. Słabo wypadła też geografia (30 proc.), historia (31 proc.) oraz matematyka i biologia (35 proc. punktów).

Po raz pierwszy w tym roku maturzyści mogą odwołać się od wyników egzaminy do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Najpierw jednak należy zwrócić się do swojej OKE w sprawie wglądu do pracy. Jeśli OKE nie uwzględni sugestii maturzysty, dopiero wtedy można wystąpić do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Jego decyzja jest ostateczna.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.