Aleksandra Gersz

Wystrzał rakiety wbrew rezolucji ONZ

Aleksandra Gersz

Korea Płn. wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu. Świat ostro potępił wrogie działania reżimu.

W niedzielę około godziny 1.30 czasu polskiego Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu. Mimo że północnokoreańskie władze twierdzą, że rakieta, która niosła satelitę, została wystrzelona wyłącznie w celach naukowych, międzynarodowa opinia publiczna jest zdania, że to test rakietowy.

O wystrzeleniu rakiety powiadomiła krajowa agencja Yonhap. Jak poinformował Pjongjang, umieszczenie satelity Kwangmyongsong-4 (nazwanej na cześć nieżyjącego przywódcy Kim Dzong Ila) na orbicie okołobiegunowej było „całkowitym sukcesem”. Obiekt trafił na orbitę 10 minut po starcie z centrum kosmicznego Sohae. Północnokoreańskie władze podały w oświadczeniu, że wystrzał nadzorował przywódca Kim Dzong Un, który planuje wysłanie na orbitę więcej satelitów - donosi BBC.

Wystrzał rakiety zarejestrowały wojska m.in. Korei Południowej i USA. Pentagon poinformował, że rakieta nie zagraża Amerykanom ani ich sojusznikom. Międzynarodowa opinia publiczna jest jednak oburzona z powodu wystrzelenia pocisku wbrew rezolucji ONZ, która zakazuje reżimowi przeprowadzania testów rakiet balistycznych czy broni nuklearnych. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki- -moon zaapelował do Korei Północnej, aby „zaprzestała swoich prowokacyjnych działań”.

Na niedzielne popołudnie zaplanowano pilne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Reuters informuje, że inicjatorami rozmów były USA, Korea Płd. i Japonia, które obawiają się zagrożenia rakietowego ze strony reżimu.

Seul zapowiedział już, że chce rozpocząć z sojusznikami dyskusję o ewentualnym uruchomieniu systemu obrony przeciwrakietowej THAAD. - Jeśli THAAD zostanie rozmieszczony na Półwyspie Koreańskim, zostanie użyty tylko wobec Korei Północnej - zapewniał przedstawiciel południowokoreańskiego ministerstwa obrony Yoo Je-seung. Tymczasem władze Chin, sojusznika Korei Płn., wyraziły żal z powodu wystrzału rakiety, jednak zaapelowały do międzynarodowej społeczności, aby powstrzymała się od działań, które mogą wywołać dalsze napięcia.

To kolejna prowokacja reżimu w tym roku. Na początku stycznia Pjongjang przeprowadził próbę nuklearną.

Aleksandra Gersz

Aleksandra Gersz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.