Z bydgoskiego ciucholandu do muzeum w Gdyni

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Wojciech Mąka

Z bydgoskiego ciucholandu do muzeum w Gdyni

Wojciech Mąka

Nieprawdopodobna historia - stary mundur kupiony za grosze w sklepie z używaną odzieżą w Bydgoszczy w przyszłym tygodniu jedzie do... muzeum w Gdyni!

Kosztował dokładnie dwa grosze. - Chodzę po sklepach z używaną odzieżą, kolejny raz weszłam do takiego punktu przy ulicy Kordeckiego - opowiada 18-letnia Barbara Morawiak.

Tym razem zwyczajna wizyta w sklepie zamieniła się w podróż przez historię.

A to marynarz

- Ta kurtka, właściwie marynarka, przykuła moją uwagę - opowiada. - Spośród ubrań wystawał zdobiony złotymi nićmi rękaw. Od razu po niego sięgnęłam. Marynarka była gdzieś schowana z tyłu, za innymi rzeczami.

Spośród ubrań wystawał zdobiony złotymi nićmi rękaw. Od razu po niego sięgnęłam. Marynarka była gdzieś schowana z tyłu, za innymi rzeczami.

Nic dziwnego, że wzbudziła zainteresowanie, bo solidnie uszyta z dystynkcjami na rękawach... takie rzeczy w lumpeksach raczej trafiają się rzadko.

Każdy z nas jest bohaterem (w swoim mundurze)

- Kupiłam ją, potem, w domy, zaczęłam się mocno zastanawiać, co to jest... - opowiada Basia Morawiak. - Potem po oględzinach przez kogoś innego, usłyszałam, że to może być część munduru z czasów II wojny światowej. Im bardziej o tym myślałam, tym historia bardziej nie dawała mi spokoju. Pierwszej nocy prawie wcale nie spałam... Aż w końcu znalazłam odpowiedzi. A zaczęłam się zastanawiać też wtedy, kiedy zobaczyłam podpinkę - teraz takich nie produkują, była bardzo dobra jakościowo. Poza tym dość specyficzne były guziki i to one pozwoliły rozwiązać zagadkę. Siedziałam przed komputerem w nocy i szukałam informacji...

Okazało się, że kupiona za grosze w sklepie z odzieżą używaną marynarka jest częścią munduru marynarza Royal Navy - brytyjskiej marynarki wojennej.

Ale to nie koniec historii...

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.