Z powodu choroby świń policzą dziki

Czytaj dalej
Fot. Gazeta Wrocławska
Wojciech Frelichowski

Z powodu choroby świń policzą dziki

Wojciech Frelichowski

Od poniedziałku, 24 października, do czwartku, 27 października, w lasach regionu będzie trwać liczenie dzików. W lasach trzeba uważać.

Akcja ma związek z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), który atakuje świnie domowe, a także dzikie. Kilkanaście ognisk tej niebezpiecznej choroby odkryto niedawno we wschodniej Polsce. Jak informuje służba weterynaryjna, przyczyn powstawania nowych ognisk chorobowych można upatrywać w nieprzestrzeganiu ich zaleceń i w łamaniu przepisów zawartych w rozporządzeniach ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Sytuacja jest o tyle groźna, że powstały nowe ogniska chorobowe - na wschodzie województwa mazowieckiego i północy województwa lubelskiego, które do tej pory były terenami wolnymi od ASF. W związku z zagrożeniem ASF Lasy Państwowe przystąpiły do inwentaryzacji dzików, czyli określenia liczebności ich populacji. Na terenie Rejonowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, pod zarządem której są także lasy w powiatach słupskim, bytowskim i człuchowskim, akcja liczenia
dzików odbędzie się w dniach 24-27 października.

- Im mniejsze będzie zagęszczenie dzików, tym mniejsza szansa na przeniesienie wirusa z osobników chorych na zdrowe oraz na świnie domowe - informuje Grzegorz Jaworski, główny specjalista Służby Leśnej.

- Dotychczas w wyniku odstrzałów pozyskiwano w Polsce około 200 tysięcy dzików, a w bieżącym sezonie łowieckim zwiększono plany odstrzału o 20 procent. Dla przykładu w Niemczech pozyskuje się rocznie około 500-600 tysięcy dzików. Tam już od dwóch lat trwa intensywna akcja ograniczania liczebności dzika mająca na celu ograniczenie szkód i możliwość przeniesienia wirusa ASF przez dziki.

Jak nas poinformował Marek Stasiuk, rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku, metod liczenia dzików jest kilka. Jedną z nich jest metoda pędzenia, coś na podobieństwo nagonki. - Ta metoda spowoduje, że dziki zostaną spłoszone ze swoich miejsc bytowania, co oznacza, że będą mogły nagle wybiec na przykład na drogi publiczne przebiegające przez tereny leśne. Dlatego apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy po takich trasach.

Ostrożność w tych dniach powinni też zachować spacerowicze oraz wszystkie osoby, które będą przebywać w tym czasie w lesie - uczula Marek Stasiuk. W trakcie liczenia dziki mogą się także pojawić na polach oraz w pobliżu miejsca zamieszkania ludzi, w tym również na obrzeżach miast, szczególnie tam, gdzie jest blisko do lasu.

Wojciech Frelichowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.