Za mało jest polskiego kapitału w polskiej gospodarce - uważa wicepremier Morawiecki

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zgiet
Karolina Rokitnicka

Za mało jest polskiego kapitału w polskiej gospodarce - uważa wicepremier Morawiecki

Karolina Rokitnicka

Wicepremier Mateusz Morawiecki gościł wczoraj w naszym województwie. W powiecie rypińskim spotkał się z przedsiębiorcami z regionu.

Minister rozwoju i wicepremier przedstawił podstawowe założenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada on ponad 100 zmian, m.in. uproszczenie procedur dla przedsiębiorców.

- Nie mogą oni czekać rok na decyzje służące rozwojowi. Konieczne jest skrócenie czasu archiwizacji akt pracowniczych do maksymalnie 10 lat przez zakłady pracy. Dokumenty ma ZUS - zaznaczył wicepremier.

Plan ma służyć także wsparciu innowacyjnych rozwiązań, a także poprawianiu dystrybucji polskich towarów. - Za mało jest polskiego kapitału w polskiej gospodarce. Niebezpieczeństwem jest zbytnie uzależnienie od kapitału zagranicznego. Martwi nas także wysoki poziom zadłużenia firm i niskie marże, które sprawiają, ze pracujemy zdecydowanie więcej, niż mieszkańcy Europy Zachodniej - uważa Morawiecki.

Wicepremier szansę na wzmocnienie gospodarki widzi w eksporcie. By go ułatwić małym i średnim firmom, przy Banku Gospodarstwa Krajowego ma powstać specjalny fundusz dla przedsiębiorców.

Podczas konferencji przedstawiciele firm z regionu mogli zadać pytania i wysuwali wnioski. Postulowali m.in. o wykorzystanie potencjału Polonii, ustalenie preferencyjnego VAT-u dla artystów, niższy wkład własny przy dotacjach na badania, zmniejszenie administracji oraz edukowanie społeczeństwa, by wybierało polskie towary i sieci. Przedsiębiorcy dopytywali też o możliwość powrotu do 22-procentowej stawki VAT. - Chcielibyśmy obniżyć VAT, ale deficyt na to nie pozwala - oznajmił wicepremier.

Zdaniem Mateusza Mora-wieckiego na ożywienie gospodarki korzystnie wpływa prorodzinny program 500+, a zagrożeniem jest decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, gdyż mogą pojawić się utrudnienia m.in. związane z eksportem.

W konferencji uczestniczył m.in. wojewoda Mikołaj Bog-danowicz, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, parlamentarzyści z regionu, lokalne władze z burmistrzem Rypina Pawłem Grzybowskim. W programie wizyty wicepremiera było także obejrzenie nowego zakładu cukierniczego w strefie przemysłowej w Rypinie.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym oraz przygotowywaniem relacji czy przeprowadzaniem interwencji w sprawach ważnych dla Czytelników. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura oraz politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie niezgłębione, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, podczas których przygotowuję informacje o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się tworzyć informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.