Zadbać o zdrowie, ukształtować charakter. Pomoże nam w tym sport

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Pawel Zurek

Zadbać o zdrowie, ukształtować charakter. Pomoże nam w tym sport

Pawel Zurek

Siedzący tryb życia, bóle pleców, zły metabolizm - lekarstwem na te i wiele innych problemów może okazać się właśnie sport i rekreacja.

Ato nie koniec zalet prowadzenia aktywnego trybu życia. Sport może nam pomóc np. przy braku apetytu czy problemach z ciśnieniem krwi.

- Umiarkowany wysiłek fizyczny powoduje wytwarzanie hormonu wzrostu co w konsekwencji spowalnia procesy starzenia się. Stabilizuje też ciśnienie krwi i wpływa na układ krwionośny. Dzięki aktywności zmniejsza się również ryzyko zawału serca czy udaru mózgu - wylicza Wojciech Klimkiewicz, trener w świdnickiej Sparta Gym i mistrz Świata w brazylijskim ju-jitsu.

Regularna aktywność pomaga jednak nie tylko ciału. - Sport to dbałość o kondycję, ale też kształtowanie charakteru. Np. modny ostatnio crossfit jest świetny dla zdrowia, ale trzeba dużą uwagę poświęcić technice. Jeśli nie zadbamy o to by poprawnie wykonywać ćwiczenia przy dużej ilości powtórzeń łatwo o kontuzję - tłumaczy Andrzej Rzeżutka, trener personalny w Jatomi Fitness Lublin.

To, jaki sport wybieramy, powinno zależeć przede wszystkim od naszych zainteresowań. - Ćwiczenia na tzw. trx-ach, czyli taśmach, są świetne dla wzmocnieniu głębokich mięśni brzucha i pleców, co przyda się pracującym na siedząco i mających kłopoty z kręgosłupem. Basen to z kolei świetna propozycja dla tych, którzy nie chcą obciążać stawów - wyjaśnia trener.

Czy jednak mając na uwadze urazy warto ryzykować uprawianie sportu? Według naszych rozmówców, można ich uniknąć, np. dzięki radom trenerów.

- Trening pod okiem wykwalifikowanej kadry i zdrowy rozsądek eliminują często kontuzje i urazy. Warto słuchać instruktorów i być cierpliwym w treningach - radzi Wojciech Klimkiewicz.

Pomoc trenerów może nas uchronić m.in. przed kontuzjami stawów. Większość z nich pochodzi m.in. ze złego doboru ćwiczeń i małego zakresu ruchu stawów.

- Zanim przystąpi się do treningu warto popracować nad mobilnością. Zła technika, mała ruchliwość stawów i mięśni - to najczęstsze przyczyny kontuzji - tłumaczy Andrzej Rzeżutka.

Jak zaznaczają trenerzy, przy uprawianiu sportu, nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o utrzymanie dobrej kondycji.

- Sport to naturalny element zdrowego trybu życia. W zasadzie każda jego część jest prozdrowotna: nakręca się metabolizm, wzmaga apetyt, ciśnienie wraca do normy. Większość z nas pracuje za biurkiem, na siedząco, a dzięki aktywności można temu przeciwdziałać - mówi Andrzej Rzeżutka.

- Podczas treningu hormony stresu są usuwane z organizmu. W zamian otrzymujemy endorfiny, czyli hormony szczęścia. Sport to też po prostu świetny sposób na spędzenie wolnego czasu ze znajomymi i przyjaciółmi, gdzie oprócz fajnej zabawy dochodzą kwestie poprawy zdrowia, wyglądu, wytrzymałości i siły. Dzięki aktywności mamy także wpływ na regulowanie własnej masy ciała. - przekonuje Wojciech Klimkiewicz.

Pawel Zurek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.