(LB)

Zakażenie w łódzkim szpitalu

Zakażenie w łódzkim szpitalu
(LB)

Zakażeni pacjenci, którzy byli hospitalizowani na oddziale ortopedii, tak zwanej dużej, gdzie wykonywane są m.in. zabiegi wszczepiania endoprotez, zostali odizolowani od pozostałych chorych.

Na dużej ortopedii wstrzymano planowe przyjęcia i operacje. Pracuje jednak mała ortopedia oraz chirurgia ręki. Pacjenci, których stan zdrowia już na to pozwala, są sukcesywnie wypisywani do domów. Oddział będzie dezynfekowany, a od poniedziałku - jak nam powiedziano - ma wznowić przyjęcia.

Bakteria Clostridium difficile u pacjentów z obniżoną odpornością wywołuje wodniste biegunki, które mogą prowadzić do odwodnienia i zaburzenia poziomu elektrolitów.

Zakażenie, zgodnie z procedurami postępowania w takich przypadkach, zostało zgłoszone do Komitetu Zakażeń Szpitalnych (taka komórka jest w każdej placówce medycznej). Szpital powiadomił również o wystąpieniu ogniska zakażeń Powiatową Stację Sanitarno--Epidemiologiczną.

Bakteria Clostridium difficile przenosi się drogą „brudnych rąk”. Niektórzy pacjenci na oddziałach - jak mówią lekarze - po wyjściu z toalety rąk nie myją. W tym roku z powodu tej właśnie bakterii dezynfekowanych było 9 oddziałów szpitalnych (m.in. interna, kardiochirurgia, kardiologia, pulmonologia i neurochirurgia) w różnych placówkach na terenie Łodzi, w których zaraziło się w sumie 57 pacjentów. Wszystkich zarażonych Clostridium było już 266 osób.

- Niepokojący jest wzrost zakażeń wspomnianą bakterią. W latach 2012-2016 odnotowaliśmy 12 ognisk zakażeń, a zakażone były 63 osoby - komentuje Urszula Jędrzejczyk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - W tym roku mamy już 9 ognisk i 266 zarażonych.

(LB)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.