Agata Sawczenko

Zakład Patomorfologii BCO jedyny na Podlasiu z certyfikatem kontroli jakości EMQN

- Badanie wykrycia mutacji genu EGFR ma na celu określenie mutacji związanych z wrażliwością na leczenie inhibitorem kinazy EGFR. Badanie wykonywane Fot. BCO - Badanie wykrycia mutacji genu EGFR ma na celu określenie mutacji związanych z wrażliwością na leczenie inhibitorem kinazy EGFR. Badanie wykonywane jest u wszystkich pacjentów z podtypem raka gruczołowego, raka wielkokomórkowego lub niedrobnokomórkowego bez określonego podtypu (NOS) w materiale pobranym z guza (cytobloczki, materiał pooperacyjny). Krótki czas wykonania badania w naszej pracowni i jego wysoka jakość w znaczącym stopniu przyśpieszy klasyfikację chorych na raka płuca do terapii celowanej – podkreśla dr hab. med. Luiza Kańczuga-Koda, kierownik Zakładu Patomorfologii BCO.
Agata Sawczenko

Rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. W białostockim BCO robią badania pozwalające określić jego mutacje związane z wrażliwością na leczenie. Badania robią szybko i bardzo dobrze. I właśnie za to otrzymali certyfikat kontroli jakości EMQN. To jedyny szpital na Podlasiu, który ma taki certyfikat.

Niedawno powstała Pracownia Diagnostyki Genetyczno-Molekularnej Zakładu Patomorfologii Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie pozytywnie przeszła międzynarodową kontrolę jakości Europejskiej Sieci Kontroli Jakości w Genetyce Molekularnej (European Molecular Genetics Quality Network/EMQN) w 2019 roku i uzyskała akredytację w zakresie badań genetycznych w genie EGFR u chorych na raka płuca.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.