Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zamach na pogrzebie. Ulice Lublina spływały krwią

Czytaj dalej
Fot. WBP w Lublinie/domena publiczna
Mariusz Gadomski

Zamach na pogrzebie. Ulice Lublina spływały krwią

Mariusz Gadomski

Trafiony z rewolweru mężczyzna osunął się na bruk. Parę osób pochyliło się nad rannym, chcąc udzielić mu pomocy. Z zamieszania skorzystał sprawca i rzucił się do ucieczki w dół Zamojskiej.

To nie była wojna gangów, tylko egzekucja wykonana na rosyjskim szpiclu. W czasie rewolucji 1905 r. przez ziemie Królestwa Polskiego przetoczyła się fala strajków i wystąpień ludności. Władze Rosji w celu stłumienia niepokojów społecznych sięgnęły po środki nadzwyczajne, łącznie z wprowadzeniem przez cara Mikołaja II stanu wojennego. Odpowiedzią rewolucjonistów na represje zaborców (brutalne rewizje, aresztowania, zawieszenie wydawania gazet) były różne formy sabotażu a także zbrojne akty terroru wymierzone w funkcjonariuszy i konfidentów carskich. Ulice polskich miast spłynęły krwią. Nie inaczej było w Lublinie, gdzie tylko w listopadzie i grudniu 1905 r. strzelano do co najmniej trzech rosyjskich strażników.

Tłumy lublinian, głównie robotników, zaległy ulice miasta przybierając groźną postawę wobec policji
Express Lubelski i Wołyński, 1935 r.

Zamachowcy rekrutowali się spośród członków Organizacji Bojowej PPS. Przed rewolucją partia wysłała na Lubelszczyznę instruktorów, którzy mieli werbować ludzi do bojówek. Młodym, nabitym ideałami głowom nie trzeba było wiele, żeby chwycić za rewolwer lub pociągnąć zapalnik bomby. Nie dostrzegali, że jest to droga donikąd.

Los bezpośredniego sprawcy zamachu był przesądzony. Kara za zabójstwo funkcjonariusza rosyjskiej administracji w trakcie ceremonii pogrzebowej mogła być tylko jedna: śmierć. W artukule przybliżamy kulisy zamachu dokonanego w Lublinie.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Mariusz Gadomski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.