Zamiast Leona Kruczkowskiego ma być Lubelski Lipiec’80. Szkoła zmienia nazwę

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Aleksandra Dunajska

Zamiast Leona Kruczkowskiego ma być Lubelski Lipiec’80. Szkoła zmienia nazwę

Aleksandra Dunajska

Zmiana szyldu, pieczątek, sztandaru - to wszystko czeka Szkołę Podstawową nr 40 w Lublinie. W związku z dekomunizacją placówka nie będzie już nosiła imienia Leona Kruczkowskiego.

- Zaproponujemy Radzie Miasta nazwę Lubelskiego Lipca’80 - mówi Ewa Sadowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 w Lublinie.

Prace nad zmianą patrona rozpoczęły się już na początku roku. Odbyły się spotkania z radą pedagogiczną, rodzicami i samorządem uczniowskim. Propozycji było więcej, wśród nich m.in. Wanda Chotomska, Józef Franczak, Zawisza Czarny czy Dywizjon 303.

Ostatecznie stanęło na Lubelskim Lipcu ‘80. Taka nazwa znalazła się zarówno wśród propozycji nauczycieli jak i uczniów. - To nazwa odwołująca się do lokalnego patriotyzmu, mająca tez propagować wiedzę na temat tamtych wydarzeń. Dodatkowo - jesteśmy dzielnicą kolejarzy, którzy mieli ważny wkład w strajki Lubelskiego Lipca - uzasadnia Ewa Sadowska.

Zamieszanie z nazwą szkoły ma związek z dekomunizacją. Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego rozszerza obowiązek dekomunizacji z nazw ulic także na przedszkola, szkoły, szpitale, instytucje kultury a także pomniki, tablice pamiątkowe, czy napisy. A Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta, znalazł się na „czarnej liście” patronów dlatego, że był także posłem na Sejm PRL i członkiem Rady Państwa PRL.

Szkoła planuje teraz przeprowadzić m.in. akcje edukacyjne na temat nowej nazwy wśród uczniów. Potem propozycja zostanie przekazana Radzie Miasta Lublin, do której należeć będzie ostateczna decyzja co do nazwy placówki. Przeprowadzone mają być też konsultacje z radą dzielnicy i miejskim zespołem ds. nazewnictwa.

W artykule przeczytacie:

Zamieszanie z nazwą szkoły ma związek z dekomunizacją. Ubiegłoroczna nowelizacja  ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego  rozszerza obowiązek dekomunizacji z nazw ulic także na przedszkola, szkoły, szpitale, instytucje kultury  a także pomniki, tablice pamiątkowe, czy napisy

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksandra Dunajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.