Zamieszanie na pl. Kaczyńskiego

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Małgorzata Szlachetka

Zamieszanie na pl. Kaczyńskiego

Małgorzata Szlachetka

Śródmieście może stracić 80 tys. złotych. Wszystko przez ustawioną tymczasowo rampę dla rolkarzy.

- Czy wyczekiwana przez mieszkańców siłownia na świeżym powietrzu w ogóle powstanie - niepokoi się Ryszard Milewski, przewodniczący zarządu dzielnicy Śródmieście i przypomina: - Jeśli nie wykonamy tej inwestycji do końca roku, to przepadnie nam prawie 80 tysięcy z rezerwy celowej.

Projekt za 5 tysięcy już jest, wybrany został także wykonawca prac. Problem w tym, że w miejscu, w którym miała powstać siłownia na świeżym powietrzu znajduje się rampa dla rolkarzy. Została tam ustawiona w 2015 roku, w czasie festiwalu Lublin Sportival, organizowanego przez Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

Dlaczego rampa przeszkadza w budowie siłowni?

Przypomnijmy, że plac Kaczyńskiego to teren dawnych ogrodów powizytkowskich, znajdujących się w strefie ochrony konserwatorskiej. Już rok temu w zaleceniach konserwatorskich z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków znalazło się zastrzeżenie, że ustawienie dziesięciu urządzeń do ćwiczeń przy istniejącym już placu zabaw jest możliwe „pod warunkiem likwidacji istniejącej w tym miejscu rampy dla rolkarzy”. - Rampa została ustawiona tymczasowo. Jedyne miejsce, w którym może powstać siłownia jest tam, gdzie teraz mamy rampę - potwierdził wczoraj Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie i przypomniał, że urządzenia siłowni miały być ustawione na trawie.

Urzędnicy debatują teraz, co z tym fantem zrobić.

- Czas pokazał, że dotychczasowa lokalizacja rampy w tym miejscu się sprawdza. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem środowisk rolkarzy i deskorolkarzy, dlatego zależy nam na znalezieniu kompromisowego rozwiązania. Chcemy jeszcze raz porozmawiać z wojewódzkim konserwatorem zabytków o możliwościach takiego rozmieszczenia obiektów, żeby na placu Kaczyńskiego znalazło się miejsce i dla rampy i dla siłowni - komentuje Joanna Bobowska z zespołu prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Wczoraj przedstawiciele rady dzielnicy Śródmieście debatowali o siłowni na placu Kaczyńskiego m.in. z Krzysztofem Komorskim, zastępcą prezydenta Lublina odpowiadającym za sport.

- Prezydent Komorski uznał nasze pierwszeństwo w sprawie siłowni - cieszy się Ryszard Milewski, przewodniczący zarządu dzielnicy Śródmieście. - Scenariusze są różne. Podobno nie można przesunąć rampy ze względu na ryzyko utraty gwarancji. Dla nas najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak podjęcie takiej decyzji, żebyśmy nie musieli rezygnować z żadnego z planowanych dla siłowni urządzeń - podkreśla Ryszard Milewski. Co na to przedstawiciele środowiska, dla którego rampa powstała? - Deskorolka jest stałym elementem kultury przestrzeni miejskiej, Lublin powinien iść m.in. za przykładem Kopenhagi. Jak się kreatywnie pomyśli, to na placu Kaczyńskiego znajdzie się miejsce dla wszystkich, również na siłownię - mówi z kolei Boniek Falicki ze stowarzyszenia Stowarzyszenia Polska Asocjacja Skateboardingu.

Dodajmy, że także plac przed Centrum Kultury, sąsiadujący z rampą, jest miejscem lubianym przez deskorolkarzy.

- Jeśli konserwator nie zgodzi się na pozostawienie rampy na placu Kaczyńskiego, to będziemy szukali alternatywnych lokalizacji. W przyszłym tygodniu chcielibyśmy mieć rozwiązanie - dodaje Jakub Kosowski, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

Przypomnijmy, że siłownie na świeżym powietrzu powstają na terenie całego miasta są m.in. przy ul. Biedronki na Łęgach, na Skarpie. Ostatnia powstała przy ul. Sowińskiego

- Bo jest takie zapotrzebowanie mieszkańców, wiele osób z nich korzysta - komentuje Tomasz Makarczuk, przewodniczący zarządu dzielnicy Wieniawa.

Małgorzata Szlachetka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.kurierlubelski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.