Zasiłek pogrzebowy to 4000 złotych. A pochówek zazwyczaj kosztuje dużo więcej

Czytaj dalej
Fot. Konrad Kozlowski/Polskapress
Urszula Sobol

Zasiłek pogrzebowy to 4000 złotych. A pochówek zazwyczaj kosztuje dużo więcej

Urszula Sobol

Wydatki związane z pogrzebem to nie tylko cena trumny czy urny, ale również miejsce pochówku na cmentarzu, wieńce, nekrologi i obsługa liturgiczna. Kwota zasiłku pogrzebowego od lat wynosi 4000 złotych i nic na razie nie wskazuje, że coś się zmieni. Jedni mieszczą się w tej kwocie, inni wydają znacznie więcej.

Były nadzieję na podwyższenie przez rząd kwoty zasiłku pogrzebowego, który od wielu lat wynosi 4000 złotych, ale na razie nic się nie zmieni. Kto organizował pogrzeb, ten wie, że pochówek kosztuje więcej niż 4000 złotych, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca w formie właśnie zasiłku pogrzebowego. Organizacja pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami.

- Zasiłek pogrzebowy przysługuje w przypadku zgonu osoby podlegającej ubezpieczeniu rentowemu, osoby pobierającej świadczenie z ZUS osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania albo w przypadku zgonu członka rodziny osób wymienionych wcześniej – mówi Wojciech Dyląg, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń społecznych na Podkarpaciu. - Wypłacany jest osobie, która pokryła koszty pogrzebu i przysługuje tylko z jednego tytułu.

Kwota zasiłku jest taka sama

Zasiłek pogrzebowy przysługuje członkowi rodziny – 4000 złotych, niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu.

– Może przysługiwać też osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 złotych

– dodaje rzecznik.

Na kwotę zasiłku pogrzebowego nie ma wpływu przyczyna zgonu – bez znaczenia jest czy było to samobójstwo, wypadek czy choroba.

- W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty – proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu – wyjaśnia Wojciech Dyląg. - Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje

Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.