Zbierają na unikatowy rękopis noblisty

Czytaj dalej
Fot. materiały Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej
Sandra Michalewska

Zbierają na unikatowy rękopis noblisty

Sandra Michalewska

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej chce pozyskać karty rękopisu „Potopu”. Potrzeba około 70 tys. zł. Inicjatywę można wesprzeć wpłacając darowiznę.

Tu się urodził i spędził dziewięć pierwszych lat życia. W dawnym dworku, który dziś pełni rolę biograficznego muzeum, znajdziemy szereg bezcennych pamiątek po pisarzu. Dyrekcja placówki chce do zbiorów poświęconych Henrykowi Sienkiewiczowi dołączyć karty rękopisu „Potopu”. To jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. Sienkiewicz pisał je w trudnym okresie życia, po śmierci żony.

- Ten rękopis to coś bardzo unikatowego. Chodzi o jedenaście stron „Potopu”, który zawiera fragmenty dotyczące wydarzeń wojennych mających miejsce po oblężeniu Zamościa i zwycięstwach Czarnieckiego w okolicach Jarosławia - opowiada Maciej Cybulski, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej w powiecie łukowskim.

- W epizodach wojennych obok głównych bohaterów Trylogii występują postacie m.in. Rocha Kowalskiego i Stefana Czarnieckiego. Znajdziemy tam takie sceny, jak: zdobycie szwedzkiej chorągwi królewskiej, poselstwo Zagłoby do obozu szwedzkiego po Rocha Kowalskiego czy zdobycie Sandomierza. To kwintesencja twórczości Sienkiewicza - dodaje.

„Potop” był drukowany w odcinkach jednocześnie w „Czasie Krakowskim” i w „Słowie” w latach 1884 - 1886. Karty rękopisu Sienkiewicz wysyłał do drukarni rozdziałami i nigdy nie tworzyły one zwartego zespołu, a tym samym ulegały naturalnemu rozproszeniu. Przed wojną najwięcej kart powieści napisanej „ku pokrzepieniu serc” udało się zgromadzić Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich we Lwowie.

Pojawiła się szansa na to, by rękopis trafił na ziemię łukowską i był prezentowany zwiedzającym w miejscu urodzenia polskiego noblisty w Woli Okrzejskiej. Tamtejsze muzeum zbiera pieniądze na jego zakup.

Potrzeba na ten cel ok. 70 tys. zł. To dla muzeum spora kwota, dlatego bez wsparcia darczyńców zakup będzie niemożliwy. Liczy się każda złotówka.

- Inicjatywę pozyskania kart rękopisu można wesprzeć poprzez darowiznę na konto o nr. 14 9203 0002 0000 4691 2000 0010 - informują pracownicy placówki. Do tej pory zgromadzono ok. 12 tys. zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami dyrekcji, to rękopis będzie zaprezentowany na uroczystym jubileuszu 50-lecia placówki. Obchody będą miały miejsce w październiku.

Sandra Michalewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.