Zbudują nowe żłobki. Żeby móc zburzyć stare

Czytaj dalej
Artur Jurkowski

Zbudują nowe żłobki. Żeby móc zburzyć stare

Artur Jurkowski

Lubelski ratusz liczy na 1,3 mln zł wsparcia z ministerstwa na prowadzenie żłobków. I zapowiada budowę placówki dla 210 dzieci na Czechowie.

Ponad pół miliarda złotych przeznaczy rząd na wsparcie pobytu dzieci w żłobkach.

- Dofinansujemy ponad 12 tysięcy nowych oraz 42 tysiące funkcjonujących miejsc dla maluchów - poinformowała w poniedziałek na Twitterze Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Na razie nie wiadomo, ile z tych milionów spłynie na Lubelszczyznę w ramach rządowego programu Maluch Plus. Sam Lublin liczy na 1,3 mln zł.

- Czekamy na decyzję ministerstwa o ostatecznym podziale środków. Na ten rok złożyliśmy wnioski o przyznanie nam łącznie 10,54 mln zł. To dwa razy więcej niż uzyskaliśmy rok wcześniej - mówił Marek Wieczerzak z biura prasowego wojewody lubelskiego.

Nie ma kolejek do żłobka

W Lublinie działa obecnie osiem miejskich żłobków. Łącznie uczęszcza do nich 999 dzieci.

- W Lublinie nie brakuje miejsc w żłobkach. Mamy bardzo silnie rozwiniętą sieć placówek niepublicznych - mówiła Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

- Obecnie w ramach umów placówek niepublicznych z miastem oferujemy łącznie 668 takich miejsc, w tym 450 miejsc w żłobkach i 220 miejsc w klubach dziecięcych - wyliczała Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

Do ośmiu żłobków prowadzonych przez ratusz uczęszcza 999 dzieci. Czesne to 200 zł miesięcznie

Rodzice, którzy posyłają dzieci do prywatnych żłobków, mogą liczyć na wsparcie z kasy miasta. W przypadku żłobków wynosi ono 400 zł miesięcznie, a klubów - 200 zł. W 2016 r. ratusz wydał na ten cel 1,7 mln zł.

- U nas rodzice płacili w ubiegłym roku czesne w wysokości 250 zł miesięcznie. Pozostałe 800 złotych stanowiło dofinansowanie - po 400 zł z miasta i ministerstwa. Nie wiemy, ile otrzymamy z ministerstwa na 2017 r., ale może to być kwota niższa niż 400 zł - mówił Tomasz Głogowski, właściciel żłobka uniwersyteckiego „maluch.net”.

Dla porównania, czesne w miejskim żłobku to 200 zł, czyli 10 proc. płacy minimalnej.

Nowe żłobki: na Czechowie i przy UP

W ciągu tygodnia ratusz chce ogłosić przetarg na budowę żłobka u zbiegu Zelwerowicza i Koncertowej. Koszt robót jest szacowany na 13,5 mln zł.

Będzie w nim miejsce dla 210 dzieci. Ma działać sześć oddziałów: cztery dla dzieci starszych zlokalizowane na parterze i dwa dla dzieci młodszych na piętrze.

- Każdy z oddziałów wyposażony zostanie m.in. w bawialnie, sypialnie, sanitariaty - opisywał Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UML.

Budowa powinna ruszyć na przełomie kwietnia i maja. Żłobek ma zacząć działać pod koniec 2018 r.

Wybudowanie placówki na Czechowie pozwoli wyburzyć tę działającą przy ul. Puławskiej i w jej miejsce wybudować nowy żłobek.

- Remont byłby droższy niż budowa nowego obiektu - stwierdził Dziuba.

Na przełomie kwietnia i maja tego roku ma ruszyć też nowy żłobek uniwersytecki. Będzie działał przy Uniwersytecie Przyrodniczym. Takie placówki są już przy KUL, Uniwersytecie Medycznym i UMCS.

- Będzie w nim miejsce dla 28 dzieci - poinformował Głogowski.

Artur Jurkowski

Zajmuje się samorządem, głównie funkcjonowaniem lubelskiego ratusza oraz Rady Miasta Lublin. Ponadto inwestycjami m.in. drogowymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.