Zbudują nowe żłobki. Żeby móc zburzyć stare

Czytaj dalej
Artur Jurkowski

Zbudują nowe żłobki. Żeby móc zburzyć stare

Artur Jurkowski

Lubelski ratusz liczy na 1,3 mln zł wsparcia z ministerstwa na prowadzenie żłobków. I zapowiada budowę placówki dla 210 dzieci na Czechowie.

Ponad pół miliarda złotych przeznaczy rząd na wsparcie pobytu dzieci w żłobkach.

- Dofinansujemy ponad 12 tysięcy nowych oraz 42 tysiące funkcjonujących miejsc dla maluchów - poinformowała w poniedziałek na Twitterze Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Na razie nie wiadomo, ile z tych milionów spłynie na Lubelszczyznę w ramach rządowego programu Maluch Plus. Sam Lublin liczy na 1,3 mln zł.

- Czekamy na decyzję ministerstwa o ostatecznym podziale środków. Na ten rok złożyliśmy wnioski o przyznanie nam łącznie 10,54 mln zł. To dwa razy więcej niż uzyskaliśmy rok wcześniej - mówił Marek Wieczerzak z biura prasowego wojewody lubelskiego.

Nie ma kolejek do żłobka

W Lublinie działa obecnie osiem miejskich żłobków. Łącznie uczęszcza do nich 999 dzieci.

- W Lublinie nie brakuje miejsc w żłobkach. Mamy bardzo silnie rozwiniętą sieć placówek niepublicznych - mówiła Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

- Obecnie w ramach umów placówek niepublicznych z miastem oferujemy łącznie 668 takich miejsc, w tym 450 miejsc w żłobkach i 220 miejsc w klubach dziecięcych - wyliczała Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

Do ośmiu żłobków prowadzonych przez ratusz uczęszcza 999 dzieci. Czesne to 200 zł miesięcznie

Rodzice, którzy posyłają dzieci do prywatnych żłobków, mogą liczyć na wsparcie z kasy miasta. W przypadku żłobków wynosi ono 400 zł miesięcznie, a klubów - 200 zł. W 2016 r. ratusz wydał na ten cel 1,7 mln zł.

- U nas rodzice płacili w ubiegłym roku czesne w wysokości 250 zł miesięcznie. Pozostałe 800 złotych stanowiło dofinansowanie - po 400 zł z miasta i ministerstwa. Nie wiemy, ile otrzymamy z ministerstwa na 2017 r., ale może to być kwota niższa niż 400 zł - mówił Tomasz Głogowski, właściciel żłobka uniwersyteckiego „maluch.net”.

Dla porównania, czesne w miejskim żłobku to 200 zł, czyli 10 proc. płacy minimalnej.

Nowe żłobki: na Czechowie i przy UP

W ciągu tygodnia ratusz chce ogłosić przetarg na budowę żłobka u zbiegu Zelwerowicza i Koncertowej. Koszt robót jest szacowany na 13,5 mln zł.

Będzie w nim miejsce dla 210 dzieci. Ma działać sześć oddziałów: cztery dla dzieci starszych zlokalizowane na parterze i dwa dla dzieci młodszych na piętrze.

- Każdy z oddziałów wyposażony zostanie m.in. w bawialnie, sypialnie, sanitariaty - opisywał Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UML.

Budowa powinna ruszyć na przełomie kwietnia i maja. Żłobek ma zacząć działać pod koniec 2018 r.

Wybudowanie placówki na Czechowie pozwoli wyburzyć tę działającą przy ul. Puławskiej i w jej miejsce wybudować nowy żłobek.

- Remont byłby droższy niż budowa nowego obiektu - stwierdził Dziuba.

Na przełomie kwietnia i maja tego roku ma ruszyć też nowy żłobek uniwersytecki. Będzie działał przy Uniwersytecie Przyrodniczym. Takie placówki są już przy KUL, Uniwersytecie Medycznym i UMCS.

- Będzie w nim miejsce dla 28 dzieci - poinformował Głogowski.

Artur Jurkowski

Zajmuje się samorządem, głównie funkcjonowaniem lubelskiego ratusza oraz Rady Miasta Lublin. Ponadto inwestycjami m.in. drogowymi.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.