Żeby było jak w drugim domu

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Żeby było jak w drugim domu

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Radzimy, jak znaleźć najlepsze przedszkole dla dziecka i co wziąć pod uwagę przy podjęciu decyzji.

Lada dzień rozpoczną się zapisy do przedszkoli. Dla rodziców oznacza to podjęcie trudnej decyzji o wyborze placówki. Najczęściej głównymi wyznacznikami są wysokość opłat oraz odległość od domu.

Zabawa tylko bezpieczna

Zostawiając dziecko w przedszkolu, rodzic musi mieć pewność, że będzie ono w nim bezpieczne. Budynek powinien być zamykany, aby nikt niepowołany nie dostał się do środka. Jeśli rodzic nie może odebrać dziecka, powinien do tego upoważnić na piśmie inną, pełnoletnią osobę.

Zwróćmy uwagę, czy przedszkole ma ogrodzone podwórko, plac zabaw, na którym maluchy mogą się bawić. Spacery po ulicach to za mało, aby dzieci miały zapewnioną odpowiednią dawkę świeżego powietrza. Co ważne, urządzenia, które służą przedszkolakom do zabawy, powinny posiadać odpowiedni atest.

Najlepsza pani na świecie

Nauczycielki w przedszkolach, bo są to głównie panie, mają w większości pełne kwalifikacje do pracy z dziećmi. Często posiadają także dodatkowe uprawnienia, np. do nauczania języka angielskiego.

Zapisując dziecko do przedszkola zorientujmy się, jak wykwalifikowana jest kadra. Zapytajmy o zajęcia dodatkowe. Dziś regułą jest już właściwie nauka języka angielskiego i to od najmłodszych lat. Dzieci mają też przeważnie rytmikę, zajęcia plastyczne, także takie, jak np. lepienie z gliny czy teatralne. Zdarza się również, że przedszkole ma własny basen i dzieci mają zapewnioną naukę pływania.

Pamiętajmy, że przedszkole publiczne nie może pobierać od rodziców żadnych opłat za 
zajęcia dodatkowe. Muszą się one mieścić w obowiązkowych opłatach.

Dzieci sporo nauczą się już podczas zajęć odbywających się w ramach realizowania podstawy programowej. Prowadzone są one podczas pięciu bezpłatnych godzin pobytu w 
placówce, przysługujących każdemu przedszkolakowi.

W przedszkolu dziecko powinno mieć też zapewnioną opiekę logopedy i psychologa.

Równie ważne jak kwalifikacje są predyspozycje do pracy z tak małymi dziećmi. Nauczyciel przedszkola powinien być cierpliwy, ciepły, ale jednocześnie konsekwentny. To także osoba, która ma dobry kontakt z rodzicami.

Sprawdźmy też liczebność grup. Niektóre dzieci potrzebują więcej uwagi ze strony nauczyciela, dlatego lepiej, aby przedszkolaków w grupie nie było dużo. Jest to jednak dość trudne, jeśli chodzi o przedszkola publiczne.

Bajka i leżakowanie

W przedszkolu nasze dziecko ma się czuć jak najlepiej. Zwróćmy więc również uwagę, na ile placówka jest w stanie dostosować się do jego indywidualnych potrzeb. Coraz częściej znika na przykład obowiązkowa drzemka podczas leżakowania. Przecież nie wszystkie trzylatki śpią w dzień. Jeśli nasze dziecko do nich należy, najlepiej zapytać, czy podczas leżakowania będzie mogło tylko odpoczywać, np. słuchając bajki czytanej przez panią. Taka forma relaksu odpowiada wielu dzieciom. Przed podjęciem decyzji zawsze warto zasięgnąć opinii znajomych.

Niektóre przedszkola są gotowe dostosować się do wymagań żywieniowych dziecka. Chodzi tu o dzieci, które są na 
specjalistycznych dietach. Znalezienie takiej placówki nie jest łatwe, ale możliwe. Ponadto w każdym przedszkolu jadłospis powinien być sporządzany przez dietetyka i uwzględniać potrzeby dziecka.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.