Zimowa rekrutacja na uczelniach. Inżynierowie będą magistrami

Czytaj dalej
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz

Zimowa rekrutacja na uczelniach. Inżynierowie będą magistrami

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz

Na lubelskich uczelniach ruszyła zimowa rekrutacja na studia II stopnia. Skierowana jest głównie do absolwentów studiów inżynierskich, a także licencjackich.

Na Politechnice Lubelskiej rekrutacja trwa do końca stycznia.

- Oferta kierowana jest głównie do absolwentów studiów I stopnia kończących kształcenie w miesiącach styczeń/luty, chcących kontynuować naukę bez przerwy w studiach - tłumaczy Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka PL.

Na studiach stacjonarnych II stopnia uczelnia oferuje 14 kierunków (architektura, budownictwo, edukacja techniczno-informatyczna, elektrotechnika, informatyka, inżynieria biomedyczna, materiałowa, inżynieria produkcji, inżynieria środowiska, mechatronika, mechanika i budowa maszyn, transport, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji), natomiast na niestacjonarnych - 4 (budownictwo, edukacja techniczno- informatyczna, inżynieria biomedyczna, mechatronika).

Nauka rozpocznie się w semestrze letnim, potrwa trzy lub cztery semestry (w zależności od kierunku) i kończy się obroną pracy magisterskiej.

- Ukończenie tych studiów pozwala kontynuować naukę na studiach doktoranckich. Rekrutacja kandydatów odbywa się za pośrednictwem strony internetowej www.kandydat.pollub.pl - mówi Czajkowska- -Deneka.

Politechnika oferuje 14 kierunków, KUL - trzy, a Uniwersytet Przyrodniczy - 27

Na KUL zimowa rekrutacja trwa do końca lutego. W ofercie są trzy kierunki studiów II stopnia. W Lublinie są to architektura krajobrazu i gospodarka przestrzenna, a w Stalowej Woli - inżynieria środowiska.

W przypadku pierwszego kierunku warunkiem ubiegania się o przyjęcie jest ukończenie studiów inżynierskich na architekturze krajobrazu, ogrodnictwie albo gospodarce przestrzennej.

- Kandydatom z innych kierunków niż architektura krajobrazu, po przedstawieniu i porównaniu uzyskanych efektów kształcenia na studiach I stopnia, mogą zostać wskazane przedmioty do uzupełnienia. Lista takich przedmiotów będzie wskazywana indywidualnie - wyjaśnia Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.

Na gospodarkę przestrzenną przyjmowani będą absolwenci studiów inżynierskich na kierunkach gospodarka przestrzenna, architektura krajobrazu, architektura, geodezja i kartografia. Żeby dostać się na inżynierię środowiska w Stalowej Woli trzeba skończyć studia inżynierskie na inżynierii środowiska lub ochronie środowiska.

- W większości w zimowej rekrutacji uczestniczą studenci KUL, którzy chcą kontynuować naukę na naszej uczelni. Ale zdarzają się także kandydaci z zewnątrz - mówi Katarzyna Bojko.

Nabór na Uniwersytecie Przyrodniczym rozpoczyna się w czwartek potrwa do 20 lutego.

- W tegorocznej ofercie jest 27 kierunków studiów II stopnia stacjonarnych, w tym jedna nowość: chłodnictwo, klimatyzacja i technologie zintegrowane. Rekrutujemy również na studia II stopnia niestacjonarne na kierunki: dietetyka i architektura krajobrazu - wylicza Agnieszka Wasilak z biura promocji uczelni.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym wyniki rekrutacji mają być ogłoszone 23 lutego

Na studia II stopnia uniwersytet zaprasza absolwentów studiów inżynierskich, którzy chcą poszerzyć swoje kwalifikacje i uzupełnić wiedzę na studiach kończących się tytułem magistra inżyniera. Jedyny kierunek, na który przyjmowane są osoby z dyplomem licencjata, to dietetyka - kierunek dla osób, które ukończyły na I stopniu dietetykę lub inny kierunek związany z żywieniem człowieka.

Wyniki rekrutacji mają być ogłoszone 23 lutego.

Na UMCS nabór jeszcze nie ruszył. Aneta Adamska, rzeczniczka uczelni, zapewnia, że rozpocznie się wkrótce.

Zimową rekrutację prowadzą także uczelnie prywatne. W Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji nabór na studia II stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i transport trwa do 28 lutego. Żeby zostać studentem, trzeba wypełnić formularz na stronie uczelni oraz dostarczyć do Biura Rekrutacji niezbędne dokumenty.

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji prowadzi rekrutację przez cały rok na wszystkie kierunki i rodzaje studiów, więc w semestrze letnim można rozpocząć nie tylko studia II stopnia. - Warunkiem jest zebranie się odpowiednio licznej grupy. Chętni mogą też dołączyć do grupy, która uczy się od października, ale oczywiście będą musieli nadrobić zaległości - zaznacza Klaudia Górska z działu marketingu i promocji uczelni.

„Zimowej” oferty nie ma na Uniwersytecie Medycznym.

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.