Leszek Kalinowski

Zmiana Domu Harcerza

Tak będzie wyglądał nowy Dom Harcerza. Fot. Wizualizacja urząd miasta Tak będzie wyglądał nowy Dom Harcerza.
Leszek Kalinowski

Znana w Zielonej Górze placówka będzie miała nową siedzibę i adres. Jaki?

Będzie nowa siedziba Domu Harcerza. Dlaczego? Okazało się, że jest szansa na pieniądze z ministerstwa kultury na rozbudowę szkoły muzycznej. A że ta mieści się w dwóch kamienicach w centrum miasta i o rozbudowie nie może być mowy, to pomyślano o... Domu Harcerza. I umowie użyczenia obiektu na 10 lat.

Co z Domem Harcerza?Czytelnicy pytają o szczegóły związane z przeprowadzką. Będzie w innym miejscu. Tam gdzie dziś stoi dawny hotel asystenta UZ. Miasto kupi go od uczelni (w ramach już wcześniej podpisanej umowy). Na razie trwają ustalenia co do ceny. - Uczelnia musi uzyskać zgodę ministerstwa szkolnictwa wyższego i skarbu, co jest formalnością - mówi wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. - Następnie kupimy obiekt. I z funduszy Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na rozbudowę instytucji kultury zostanie ona zaadoptowany i rozbudowany pod nową siedzibę Domu Harcerza.
Koszt to ok. 6-7 mln zł. W tym roku ma być akceptacja projektu przez prezydenta i marszałka. Ma być wybrany wykonawca w trybie - zaprojektuj i wybuduj.

- Mamy nadzieję, że do lutego wykonawca uzyska pozwolenie na budowę, a od marca do lipca zrealizuje inwestycję - podkreśla K. Kaliszuk. - By od sierpnia można się było spokojnie przenieść. Wiceprezydent dodaje, że obok obiektu powstanie 20 dodatkowych miejsc.

Założenia są takie, że Dom Harcerza w nowej siedzibie ruszy 1 września 2017. - To dobre rozwiązanie - ocenia Kamila Bawolska, mama dwóch córek. - Najbardziej odpowiada mi położenie, bo łatwo będzie tu dojechać. Autobusy jeżdżą często, z różnych rejonów miasta. A i dla samochodów parkingów w okolicy jest więcej niż przy ul. Dzikiej, gdzie znajduje się obecny Dom Harcerza.
Marzena Bobińska dodaje: - Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie będzie opóźnień. Bo nie tylko uczestnicy zajęć czekają na tę inwestycję.

Dwa budynki i łącznik spowodują, że dobrze się będzie tu pracować z dziećmi

Dyrektor placówki Kinga Krotulska nie kryje zadowolenia z takiego obrotu spraw. Dwa budynki i łącznik spowodują, że dobrze się będzie tu pracować z dziećmi. A warto dodać, że do Domu Harcerza uczęszcza rocznie 1,6 tysiąca uczniów. Całoroczna praca prowadzona jest w 25 pracowniach i dwóch zespołach.
Pracowników najbardziej cieszą duże przestrzenie, światło (co ważne w przypadku prowadzenia zajęć plastycznych). A także to, że budynek całkowicie przystosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych (winda, szerokie toalety i pomieszczenia).

Obiekt będzie większy niż ten obecny, w sumie blisko dwa tysiące metrów kwadratowych. Będzie miał trzy kondygnacje. - Koncepcja przygotowana przez panią Krystynę Goińską wygląda pięknie. Ciekawa bryła, cegła klinkierowa, dużo szkła, u góry świetliki – zauważa K. Krutulska. - Wcześniej ta pani robiła inwentaryzację Domu Harcerza, więc dobrze zna nasze potrzeby. Marzy się nam jeszcze duża aula na występy. Ale - jak się dowiedziałam - to wszystko jest jeszcze możliwe do naniesienia.

Dziś Dom Harcerza prowadzi zajęcia nie tylko w swojej siedzibie przy ul. Dzikiej, ale także przy ul. kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz na oddziale pediatrii szpitala klinicznego, w Gimnazjum nr 6 i V LO (klub Pitagoras), Szkole Podstawowej nr 11 (modelarstwo), SP nr 17 (modelarstwo lotnicze i kosmiczne), SP-18 (zespół taneczny Maki), w szkołach podstawowych w ramach wychowania komunikacyjnego. W nowej siedzibie przy ul. Wyszyńskiego znajdzie się miejsce dla wszystkich sekcji i zespołów dziecięcych.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.