Zmiany w Centrum Onkologii. Trwa wielkie liczenie pensji

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz
Gabriela Bogaczyk

Zmiany w Centrum Onkologii. Trwa wielkie liczenie pensji

Gabriela Bogaczyk

Dyrekcja Centrum Onkologii pracuje nad nową siatką płac dla 1,2 tys. pracowników. Czy będą cięcia zarobków?

- Planowana restrukturyzacja jest nie tylko pokłosiem sytuacji finansowej Centrum Onkologii - zaznacza na wstępie Wojciech Siomak, rzecznik prasowy COZL. I tak wyjaśnia przyczyny zmian czekających szpital.

- Po pierwsze, chcemy ujednolicić wynagrodzenia na tych samych stanowiskach, bo wcześniej bywały ogromne dysproporcje - tłumaczy - Na przykład, niektórzy pracownicy na podobnych lub takich samych posadach zarabiali nawet dwa razy więcej.

Przypomnijmy, że z kontroli marszałka wynika, że za czasów prof. Elżbiety Starosławskiej zdarzały się takie przypadki, że niektóre pielęgniarki zarabiały po 2,3 tys. zł, gdy pracownik techniczny - 7 tys. zł. Z kolei, osoby z administracji nawet po 17 tys. zł brutto. Zaznaczmy też, że podwyżki dla pracowników Centrum Onkologii w 2015 roku wyniosły łącznie 9,5 mln złotych.

- Dlatego, w pojedynczych przypadkach, te zarobki prawdopodobnie się zmniejszą. Niesprawiedliwym wydaje się też fakt, że niektóre grupy zawodowe otrzymywały podwyżki trzy razy w ciągu roku, a pozostałe w ogóle - zaznacza rzecznik szpitala.

Wysokość pensji po zmianach ma być uzależniona od wykształcenia, doświadczenia i stażu pracy poszczególnych pracowników

Rozbudowa COZL stoi w miejscu. W październiku 2016 roku wykonawca zszedł z budowy
Anna Kurkiewicz Rozbudowa COZL stoi w miejscu. W październiku 2016 roku wykonawca zszedł z budowy

- Pensje dla tzw. białego personelu czyli np. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych będą ustalane na podstawie średniej krajowej w szpitalach o podobnym profilu w Polsce. Z kolei zarobki dla działu administracji i personelu sprzątającego będą się kształtowały na poziomie lokalnym - informuje Wojciech Siomak.

Podstawa 3 tys. zł brutto

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Według nowych propozycji podstawa dla pielęgniarki ze specjalizacją ma wynosić średnio ok. 3 tys. złotych brutto. Do tego trzeba doliczyć jeszcze dodatki: za wysługę lat (od 5 do 20 proc. podstawy), za posiadanie specjalizacji (30 zł) i obiecane podwyżki tzw. Zembalowe (667 zł).

Oznacza to, że np. pielęgniarka ze specjalizacją i 10-letnim stażem będzie miesięcznie zarabiać prawie 4 złotych brutto. Co daje około 3,3 tys. złotych na rękę.

Intensywnie pracujemy nad propozycją nowej siatki płac dla pracowników szpitala. Jesteśmy gdzieś w połowie drogi. Myślę, że w ciągu kilku tygodni będziemy mieli gotowy projekt

- zapowiada Zbigniew Stopa, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

- Ale zanim podejmiemy ostateczną decyzję, będziemy naszą propozycję jeszcze konsultować z pracownikami i związkami zawodowymi. Związki zawodowe przyznają, że po szpitalu krążą plotki o restrukturyzacji.

- Ale nie zostały nam przedstawione jeszcze żadne szczegóły. Czekamy na konkrety, bo ludzie obawiają się cięć pensji i zwolnień - przyznaje Józef Krupa, przewodniczący NSZZ Solidarność w COZL.

Dyrektor szpitala zaznacza, że restrukturyzacja nie oznacza na razie żadnych zwolnień.

- Tym bardziej że po zakończeniu całej rozbudowy Centrum Onkologii będzie potrzebne zwiększenie zatrudnienia. Szacujemy, że po oddaniu inwestycji będziemy mieli ok. 60 tys. hospitalizacji rocznie - wyjaśnia Stopa. Dyrektor COZL przypomina, że szpital przynosi znaczne straty. - Restrukturyzacja jest konieczna, by można było funkcjonować bez większych zakłóceń. Nie chcielibyśmy, żeby w wyniku naszych zaniechań cierpiał w przyszłości pacjent - stwierdził dyrektor Stopa.

Obecnie w Centrum Onkologii pracuje 1,2 tys. osób.

Gabriela Bogaczyk

Zajmuje się ochroną zdrowia i sprawami społecznymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.