Zmiany w nocnych dyżurach

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Gabriela Bogaczyk

Zmiany w nocnych dyżurach

Gabriela Bogaczyk

Zamiast pięciu punktów nocnej opieki medycznej wkrótce będą tylko trzy. I pod innymi adresami.

Do tej pory w razie nagłych dolegliwości w nocy pacjenci mogli skorzystać z pięciu punktów nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej w Lublinie.

Do 30 września będą działały pod swoimi starymi adresami: przy ul. Wapowskiego, Biernackiego, Al. Racławickich, Projektowej i Abramowickiej.

Od 1 października w związku z wprowadzeniem sieci szpitali będą działać tylko trzy punkty pomocy medycznej zlokalizowane w szpitalu przy al. Kraśnickiej, szpitalu im. Jana Bożego i w Szpitalu Neuropsychiatrycznym przy ul. Abramowickiej.

- Do tej pory nie prowadziliśmy takich świadczeń. Pomoc medyczna będzie dostępna w nocy od godz. 18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w święta. Lekarze będą przyjmować w pomieszczeniach, gdzie w ciągu dnia mieści się poradnia lekarza rodzinnego - informuje Gabriel Maj, dyrektor szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej.

Szpital Neuropsychiatryczny będzie miał pod swoją nocną opieką ok. 140 tys. mieszkańców, m.in. z gminy Głusk, Wólki, Abramowic czy Felina.

- Myślę, że nie będzie nam brakowało pacjentów. Chociażby dlatego, że wiele osób przecież pracuje w systemie zmianowym i nie ma czasu na wizytę u lekarza w ciągu dnia, dlatego po godz. 18 chory będzie mógł skorzystać z porad lekarza rodzinnego w razie potrzeby - zaznacza Jeremi Karwowski, rzecznik Szpitala Neuropsychiatrycznego.

Szpital im. Jana Bożego na razie nie podaje szczegółów. - Decyzje będą podejmowane po piątkowym spotkaniu w lubelskim NFZ - mówi Bartosz Jencz, rzecznik szpitala.

Po wejściu w życie tzw. sieci szpitali z mapy Lublina zniknie nocna pomoc zdrowotna, która udzielana jest między innymi w Szpitalu Wojskowym przez NZOZ Luna Med.

- Byliśmy prawdopodobnie najbardziej obleganym punktem z tych pięciu w Lublinie. Miesięcznie zgłaszało się do nas około tysiąca pacjentów. Były takie dni w weekendy czy święta, gdy obsługiwaliśmy po 100 pacjentów w ciągu nocy. Także nie można mówić, że nie ma zapotrzebowania na takie usługi - wyjaśnia lek. med. Tomasz Patyra, dyrektor Luna Med.

A co sądzą na ten temat szpitalne oddziały ratunkowe, które według zapowiedzi miały być po zmianach odciążone od mniej poważnych przypadków?

- Zgłasza się do nas bardzo dużo pacjentów z błahymi problemami. Powodem najczęściej jest to, że nie wiedzą, gdzie szukać w nocy pomocy medycznej. Po zmianach zamiast pięciu adresów będą tylko trzy, co z pewnością wpłynie na ograniczenie dostępu pacjentów do nocnej opieki. I dalej będą przyjeżdżać na SOR-y - obawia się dr n. med. Marcin Wieczorski, ordynator SOR przy ul. Jaczewskiego.

Od 1 października nocna i świąteczna pomoc zdrowotna będzie dostępna w 27 szpitalach w województwie lubelskim. To o 3 placówki więcej niż dotychczas.

- W każdym szpitalu z poziomu I, II i III zostanie zorganizowany punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w celu odciążenia SOR i izb przyjęć, tj. ułatwienia pacjentom dostępu do świadczeń udzielanych tam w stanie nagłym - zapewnia Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego NFZ.

W zeszłym roku punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej z terenu województwa lubelskiego udzieliły łącznie 311 tys. porad lekarskich i 270 tys. porad pielęgniarskich.

Miesięcznie lubelski NFZ przeznaczał na nocną opiekę zdrowotną ok. 2,3 mln złotych. Od października będzie to o 250 tys. złotych więcej.

Gabriela Bogaczyk

Zajmuje się ochroną zdrowia i sprawami społecznymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.