Znamy datę zakończenia rozbudowy onkologii

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz/archiwum
Gabriela Bogaczyk

Znamy datę zakończenia rozbudowy onkologii

Gabriela Bogaczyk

- Trwają bardzo zaawansowane rozmowy z poprzednim wykonawcą dotyczące jego powrotu na plac budowy. To byłoby najlepsze rozwiązanie ze względu na czas. Czekamy na ostateczne propozycje konsorcjum firm Block i JP Contracting - informuje Grzegorz Gomoła, p.o. dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. I podaje prawdopodobny termin sfinalizowania tak wyczekiwanej przez pacjentów inwestycji.

- Jeżeli wykonawca wejdzie na plac budowy w najbliższym czasie, to zakończenie inwestycji jest możliwe na jesieni 2018 r. Ten rok już na pewno nie wchodzi w grę - precyzuje.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku z placu budowy zszedł wykonawca rozbudowy Centrum Onkologii. Doszło do sporu między konsorcjum firm Block i JP Contracting a COZL. Firma zażądała co najmniej 10 mln zł za wykonanie dodatkowych robót budowlanych oraz wydłużenia terminu zakończenia inwestycji o osiem miesięcy.

Szpital uznał, że te warunki są nie do przyjęcia. Mówiło się wtedy o ogłoszeniu przetargu na nowego wykonawcę. Ostatecznie do tego jednak nie doszło. Inwestycja stanęła w miejscu.

Już od pół roku na terenie rozbudowy centrum nic się nie dzieje. - Kończy się inwentaryzacja prac w Centrum Onkologii - wyjaśnia Beata Górka, rzeczniczka prasowa marszałka. - Po jej zakończeniu będziemy podejmować dalsze kroki. Aktualnie na placu budowy nie mogą być kontynuowane prace, bo nie ma wyłonionego wykonawcy. Nie ma żadnych możliwości wprowadzenia tam nowej firmy budowlanej z pominięciem przepisów prawa.

A zatem czy to prawda, że poprzedni wykonawca ma wrócić na plac budowy Centrum Onkologii? Urząd Marszałkowski temu nie zaprzecza. - Na razie trwa w sądzie sprawa dotycząca zejścia tej firmy z budowy. Jej rozstrzygnięcie oraz wyniki inwentaryzacji zdecydują, czy będzie możliwe takie rozwiązanie - zastrzega rzeczniczka marszałka.

Jednak, jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, do porozumienia jest już bardzo blisko, bo obu stronom, czyli COZL i konsorcjum, zależy na ugodzie przedsądowej. Dla szpitala oznaczałoby to szybsze dokończenie inwestycji, a dla samego wykonawcy - anulowanie bądź zmniejszenie kar umownych, które nałożono na firmę za opuszczenie placu budowy. Mimo wielokrotnych prób, nie udało nam się wczoraj skontaktować z poprzednim konsorcjum firm Block i JP Contracting.

Dodajmy, że w środę Sąd Pracy w Lublinie podejmie decyzję, czy prof. Elżbieta Starosławska może wrócić na stanowisko dyrektora Centrum Onkologii, z którego została zwolniona w lutym 2016 roku przez Zarząd Województwa.

Gabriela Bogaczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.