Zobacz miasto z góry

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Zobacz miasto z góry

Alicja Kucharska

Już niedługo panoramę miasta będzie można podziwiać z wieży widokowej świebodzińskiego ratusza. To dobry pomysł?

To już pewne. W najbliższym czasie wieża ponownie stanie się miejską atrakcją. Prawdopodobnie do maja zostanie udostępniona zwiedzającym.

- Jesteśmy na etapie końcowym związanym z odbiorem - mówi Krzysztof Tomalak, zastępca burmistrza.

Jak zaznacza, pozostała jedynie kwestia odbioru inwestycji przez przedstawiciela Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. A to nastąpić ma w przeciągu miesiąca.

Wtedy wszyscy, którzy o wejście na wieżę pytają, w końcu będą mogli wejść na jej szczyt i podziwiać panoramę miasta.

Pytań jest dużo i to już od dawna

Elżbieta Niebieszczańska z Muzeum Regionalnego podkreśla, że zainteresowanie będzie na pewno spore.

- Bardzo dużo osób pyta o taką możliwość. Jeśli frekwencja miesięczna w muzeum to 200 osób, to w połowie przypadków pada pytanie o możliwość wejścia na wieżę widokową - wylicza.

Potwierdzają to mieszkańcy. - Turyści z pewnością szukają takich miejsc. Z pewnością jest to atrakcją i pewnym urozmaiceniem - mówią Monika Kacprzak i Izabela Leśniewska, które nie ukrywają, że gdy wieża będzie już dostępna mieszkańcom, same chętnie obejrzą nasze miasto z góry.

- Dokładnie nie pamiętam, ale wydaje mi się, że gdy byłem uczniem, to wchodziłem na wieżę razem z klasą. Jak już ją mamy, to niech będzie dostępna - mówi Arkadiusz Barna.

Przy ratuszu spotykamy także Annę Józefowską i Justynę Bąbelek, które mają podobną opinię. - Warto, by była. Służyła mieszkańcom i turystom - zaznaczają.

- Kiedyś to była taka tradycja, że zamiast lekcji wychowawczej czy historii cała klasa wybierała się na wycieczkę, z wdrapaniem na wieżę włącznie. Fajnie, gdyby i obecni uczniowie mieli taką możliwość. Zawsze to inne spojrzenie na miasto - ocenia pan Bogdan.

- Turyści zawsze szukają takich miejsc. Wieże, latarnie morskie. To właśnie one cieszą się największym zainteresowaniem - mówi pan Dawid.

Przypomnijmy, że początkowo remont wieży miał przebiegać w dwóch etapach, podzielonych na dwa lata, jednak postanowiono, że inwestycja zostanie przeprowadzona za jednym zamachem. Po prostu bardziej korzystne okazało się połączenie etapów i ogłoszenie jednego przetargu. Całkowity koszt inwestycji to ok. 230 tys. zł.

Zielone światło dla wejścia na wieżę.

Wyremontowano klatkę schodową prowadzącą na szczyt wieży, przy krętych schodach zamontowano barierkę. Barierka pojawiła się także na tarasie widokowym. Oprócz tego zainstalowano monitoring oraz sygnalizację, która wskaże zwiedzającym, czy mogą wejść na wieżę, czy cierpliwie muszą czekać w kolejce, bo na tarasie znajduje się zbyt duża liczba osób. Przeprowadzono również prace w zakresie PPOŻ.

Wieża widokowa została zamknięta, gdy rozpoczęto remont świebodzińskiego ratusza. Teraz, mieszkańcy i turyści, znów mogą cieszyć się pięknym widokiem.

Otwierają wieżę, otwierają podziemia

Przypomnijmy, że w świebodzińskim ratuszu, swoją funkcję odzyska nie tylko wieża. Bo również podziemia ratusza w końcu będą dostępne mieszkańcom. Pomieszczenia piwniczne pozostawały puste od czasu wyprowadzki ostatniego ajenta, co także zbiegło się z remontem ratusza.

Władze miasta zdecydowały się pomieszczenia wynająć. Planowaną działalnością nowej najemczyni ma być pub, zachowujący niepowtarzalny klimat miejsca. Ponadto w dawnej „Gotyckiej” powstać ma przestrzeń dla kultury i prezentacji artystycznych. Wielkiego otwarcia można się spodziewać za kilka miesięcy

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.