Żołnierz wyklęty z Olesna, Wincenty Soliński, został awansowany na majora

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szklanny
Mirosław Dragon

Żołnierz wyklęty z Olesna, Wincenty Soliński, został awansowany na majora

Mirosław Dragon

Wincenty Soliński walczył z komunistami w oddziale „Babinicza”. Dostał wyrok śmierci, siedział 10 lat w więzieniu. Ma już prawie 90 lat.

W piątek dowódca opolskiego Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Dariusz Kaminiów wręczył Wincentemu Solińskiemu z Olesna awans na majora. Mieszkaniec Olesna w styczniu skończy 90 lat, ale trzyma się świetnie.

- Cieszę się, że ktoś pamięta o nas, także o tych nieżyjących, a w samym tylko okręgu wieluńskim, skąd pochodzę, zginęło 46 żołnierzy wyklętych - mówi Wincenty Soliński.

Kiedy wybuchła II wojna światowa, Wincenty miał 11 lat. Był za młody na walkę, ale już wtedy odznaczał się odwagą.

Kiedy niemieccy żandarmi przyszli w 1944 r. do jego rodzinnego Wróblewa, aby wywieźć rodzinę na roboty przymusowe do Niemiec, Wincenty wyskoczył przez okno i uciekł do lasu.

Jego ojciec zmarł z wycieńczenia w Niemczech po 3 miesiącach. Matka wróciła z gruźlicą i zmarła w lutym 1945 r.

Do Konspiracyjnego Wojska Polskiego 18-letniego Wincentego wciągnął jego znajomy Jan Wyrębak, pseudonim konspiracyjny „Wilga” (zginął w 1947 r.). Skontaktował go z Alfonsem „Babiniczem” Olejnikiem, który sformował 60-osobowy oddział partyzancki.

Oddział Babinicza działał między Wieluniem i Częstochową. Wsławił się spektakularnymi akcjami: zdobyciem posterunków milicji w Pajęcznie i w Bodzanowicach, napadami na pociągi, podczas których rozbierali żołnierzy Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego z mundurów i rekwirowali im broń.

Żołnierze wyklęci spod Wielunia planowali nawet zdobycie komendy UB w Wieluniu. W przygotowaniach Alfonsowi Olejnikowi miał pomóc jego nowy zastępca Jan Wieczorek „Hubert”, znajomy z Armii Krajowej.

- Okazał się jednak wtyczką UB. W Warszawie postrzelił Babinicza, zabrał mu teczkę z pieniędzmi, ubecy aresztowali całą grupę naszych żołnierzy - opowiada Wincenty Soliński.

Babinicz usłyszał wyrok śmierci, został stracony 18 lutego 1947 r.

Wincenty Smoliński (pseudonim „Stuk”) ukrywał się, ale ubecy złapali go w lutym 1947 r. Trafił do aresztu śledczego UB w Wieluniu.

- Nie było ani jednego przesłuchania bez bicia - mówi Wincenty Soliński. - Katowali mnie tak ponad miesiąc.

Rejonowy Sąd Wojskowy w Łodzi skazał go na karę śmierci. Na mocy amnestii wyrok ten zamieniono na 10 lat więzienia.

Odsiedział cały wyrok w więzieniach w Rawiczu i Nowogardzie.

Do Olesna trafił w 1967 roku za swoją żoną Olgą. Pracował jako majster budowlany, budował m.in. największe osiedle mieszkaniowe w Oleśnie przy ul. Słowackiego.

W 2014 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mirosław Dragon

Jestem dziennikarzem oraz wydawcą online „Nowej Trybuny Opolskiej" i portalu internetowego Nto.pl


Można do mnie pisać: [email protected] lub dzwonić: 510 026 553.


Jestem dziennikarzem multimedialnym: oprócz pisania artykułów, robię też zdjęcia, a także nagrywam i montuję reporterskie wideo.


Moje artykuły i materiały dziennikarskie miały w ubiegłym roku łącznie ponad 25 milionów odsłon.


Wykrywam afery, patrzę władzy na ręce, ale też opisuję historię lokalną, przedstawiam interesujące inicjatywy i ciekawych ludzi.


Najbardziej szczęśliwy jestem wtedy, gdy uda się pomóc potrzebującym ludziom, chorym dzieciom. To są momenty, kiedy okazuje się, że jesteśmy z czytelnikami i darczyńcami jedną wielką rodziną!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.