Żołnierze powrócą do opustoszałych koszar. Rekrutują do batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Bogusław Kwiecień

Żołnierze powrócą do opustoszałych koszar. Rekrutują do batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej

Bogusław Kwiecień

To już pewne, że do pustych koszar w Oświęcimiu powróci wojsko. Stacjonować będzie w nich jeden z czterech batalionów 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, do której trwa właśnie rekrutacja.

Plany Ministerstwa Obrony Narodowej zakładają rozmieszczenie małopolskich oddziałów WOT w czterech miejscach. Będą stacjonować w Krakowie Rząsce, Tarnowie i Zakopanem, ale to oświęcimska jednostka ma być największa. Liczyć będzie 700 żołnierzy. Podstawą są, oczywiście, ochotnicy.

- Kandydatów nie zabraknie. Wśród wielu młodych ludzi widać entuzjazm do służby wojskowej, o czym świadczyć może chociażby popularność klas wojskowych, które istnieją w kilku szkołach średnich w powiecie oświęcimskim - uważa Mirosław Kecmaniuk, mieszkaniec Oświęcimia, sierżant rezerwy, który dwa razy w roku uczestniczy w dwutygodniowych ćwiczeniach żołnierskich.

Obok ochotników, którzy mają ćwiczyć w weekendy i podczas kilkunastodniowych szkoleń w ciągu roku, będzie także stała kadra dowódcza złożona z żołnierzy zawodowych.

Mirosław Kecmaniuk podkreśla, że powrót wojska do oświęcimskich koszar będzie nawiązaniem do bogatych tradycji, jakie miało ono w tym mieście. Przed II wojną światową w Garnizonie Oświęcim stacjonowało około 1000 żołnierzy. Po wojnie były tutaj jednostki wojsk desantowych, a potem rakietowych.

WOT będą podnosić nie tylko swoje zdolności bojowe, ale także wspierać lokalną społeczność w zwalczaniu skutków katastrof i klęsk żywiołowych, np. przy ewakuacji ludności z zagrożonych terenów.

Opustoszałe od 2011 r. koszary zajmują obszar 7 ha. Jest tu 31 budynków, w tym mieszkalne, garaże i hala sportowa. - Żal było patrzeć, jak to wszystko niszczeje. Dobrze, że wróci tutaj wojsko - mówi Marek Żak, mieszkaniec os. Pileckiego, gdzie są koszary.

W dalszej części tekstu

 • czym są Wojska Obrony Terytorialnej?
 • jakie zadania będzie mieć 11. Małopolska Brygada Terytorialna
 • jak ubiegać się o przyjęcie do WOT?
Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bogusław Kwiecień

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.