Żwirownia koło obwodnicy Szczecinka budzi obawy

Czytaj dalej
Fot. Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic

Żwirownia koło obwodnicy Szczecinka budzi obawy

Rajmund Wełnic

Koło szczecineckiego Czarnoboru ma powstać żwirownia. Sąsiedzi są przerażeni.

Rada Miasta Szczecinka zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego umożliwiając lokalizację w rejonie ulicy Leśnej koło Czarnoboru kopalni piasku i żwiru. Znajdzie się ona jakieś 200 metrów od węzła drogowego Wschód powstającej właśnie obwodnicy Szczecinka i stąd jej wykonawca ma czerpać kruszywo na budowę.

Powstanie żwirowni nie podoba się jednak właścicielom domów, które znajdują się w pobliżu. Nie ma ich dużo, ale kilka jest oddalonych o zaledwie kilkaset metrów.

– Nie wyobrażam sobie życia w takim sąsiedztwie – mówi Agnieszka Polanowska, właścicielka jednej z pobliskich posesji.

– Przecież tego typu działalność wiąże się z ogromnymi uciążliwościami: kurzem, hałasem, transportem ciężkich pojazdów. Obawiamy się także, że przy takim wyrobisku obniżony zostanie poziom wód gruntowych, a my wodę czerpiemy z własnych studni, bo nie ma tu wodociągu.

Danuta Kowalska ze szczecineckiego ratusza mówi, że w czasie prac nad nowym planem zagospodarowania ocenę oddziaływania żwirowni na środowisko poddano ocenie przez sanepid i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

– I nie widzą one zagrożeń – mówi.

Radny Jacek Pawłowicz obawia się, że powstanie żwirowni może zakłócić stosunki wodne: - Przez teren przebiega Wilczy Kanał łączący jezioro Leśne (tzw. Polskie Sosny – red.) z Wielimiem – radny obawia się, że może on wyschnąć.

Obaw tych nie podziela burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas, który mówił, że te i kilkadziesiąt innych uwag zgłaszanych do RDOŚ nie zostało uznanych za słuszne. A wyrobisko – na całej działce mającej 5 hektarów – zajmie stosunkowo niewiele przestrzeni.

– To, że stosunkowo niewielkie złoże znajdzie się tak blisko węzła obwodnicy jest dobrodziejstwem, bo ograniczy uciążliwości z transportem – dodawał i przypominał, że właściciel przed rozpoczęciem wydobycia kruszywa będzie musiał jeszcze uzyskać licencję, a po zakończeniu rekultywacji teren zostanie poddany rekultywacji. Na co mogą się przydać np. masy ziemi z placu budowy obwodnicy, której dzisiaj nie bardzo jest gdzie składować.

- Technologia eksploatacji spod lustra wody sprawia, że nie ma zagrożenia obniżenia poziomu wód gruntowych – mówiła Danuta Kowalska i przypomina, że na miejscu były robione badania geodezyjne oraz hydrologiczne i według nich nie ma zagrożeń.

- Ja o wszystkim dowiedziałam się obwieszczenia o zmianach w planie, sąsiedzi z Buczka dopiero teraz i powiem, że nie czuję się bezpieczna we własnym kraju – mówi Agnieszka Polanowska.

– Działka, na której ma powstać żwirownia została kupiona jako rolna i została przekształcona na przemysłowo-gospodarczą, podejmę kroki prawne, aby zaskarżyć uchwałę Rady Miasta.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.