Zwołajmy Kongres Górnoślązaków! To pomysł na Śląsk? SONDA

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Zachodni
Agata Pustułka

Zwołajmy Kongres Górnoślązaków! To pomysł na Śląsk? SONDA

Agata Pustułka

Zwołajmy Kongres Górnoślązaków! I to najlepiej jak najszybciej - Trzeba szybko sformułować najważniejsze dla regionu pytania. Trzeba zastanowić się, jak reprezentować górnośląską wspólnotę - pisze inicjator Kongresu prof. Zbigniew Kadłubek. CZY KONGRES JEST POTRZEBNY? WYRAŹ SWOJE ZDANIE W SONDZIE

Prof. Zbigniew Kadłubek, jeden z największych śląskich autorytetów, rzuca hasło: chce zwołania Kongresu Górnoślązaków, na który zaprasza wszystkie środowiska, by wspólnie wypracować program dla Śląska, określić najważniejsze postulaty, które cywilizacyjnie pchną region do przodu.

Nie bez powodu postulat wypływa w czasie kampanii wyborczej. To dobry czas. Wtedy politycy centralnych partii chętnie i często pojawiają się w regionie i bombardują obietnicami. Kongres Górnoślązaków miałby być , zamyśle inicjatora, platformą porozumienia, współpracy.

Pomysł zorganizowania Kongresu nie jest propagandowym hasłem wyborczym, bo jeśli do niego dojdzie to na pewno po październikowych wyborach, których wynik może zmienić całkowicie układ sił na polskiej scenie politycznej.

- Mimo niezwykłości zachodzących na Górnym Śląsku zmian, Górny Śląsk wciąż jest słabosłyszany, a nawet niemy na forach decyzyjnych czy tylko opiniotwórczych - mówi prof. Zbigniew Kadubek.

I trudno się z nim nie zgodzić. Wystarczy tylko wspomnieć niedawne głosowania w Sejmie, czy też wystąpienia polityków, które jawnie pomijają tzw. śląską rację stanu.

Czy Kongres Górnoślązaków jest potrzebny?

- Górny Śląsk jest jednak miejscem ważnym, miejscem, gdzie toczy się dzisiaj najżywsza w Polsce debata o tożsamości, sensie demokracji i obywatelskich cnotach. Dlatego już najwyższy czas, aby zająć się zintegrowaniem wielu działań dobrych dla regionu – i wyraźnie pokazać Górny Śląsk na szerszej arenie. Potrzebne jest szerokie spotkanie i dialog. - pisze w swoim apelu prof. Kadłubek.

Jak wyjaśnia "Kongres Górnośląski miałby za zadanie zmianę tej sytuacji, gdzie wysiłki idą na marne, a głosy obywateli są ignorowane i lekceważone przez kolejne rządy".

- Trzeba szybko sformułować najważniejsze dla regionu pytania. Trzeba zastanowić się, jak reprezentować górnośląską wspólnotę (zarówno w sferze polityki krajowej, jak i wojewódzkiej). Trzeba zwerbalizować postulaty, które dotąd nie wybrzmiały. Trzeba radykalnie postawić problem nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. Trzeba upomnieć się o silniejszą samorządność. Nie będzie żadnejmądrej restrukturyzacji, bez wzięcia pod uwagę współczesnych procesów tożsamościowych na Górnym Śląsku - ocenia prof. Kadłubek.

Czy Kongres Górnoślązaków jest potrzebny? Kto powinien w nim wziąć udział? Jakie wnioski i w jakiej formie powinny być spisane?

ZAGŁOSUJ W SONDZIE I NAPISZ KOMENTARZ Z UZASADNIENIEM


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.